VII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych

0

19.05.2018 r. w Krapkowicach odbył się  etap regionalny VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych, na którym naszą szkołę i Brzeg reprezentowała drużyna „Danony” w składzie: Damian Andruchowicz, Maciej Chwastowski i Igor Toporowski – uczniowie klasy gimnazjalnej III B Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu.


Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Turniej Maszyn Wodnych polegał na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem i rysunkiem technicznym) modelu turbiny wodnej przetwarzającej energię kinetyczną wody na energię mechaniczną. Każda drużyna mogła przygotować tylko jedną turbinę, która  brała udział tylko w jednej z dwóch konkurencji: mocy lub wydajności.

Konkurencja „ Moc” polegała na podniesieniu masy 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie, a konkurencja „Wydajność” polegała na wykonaniu pracy podnoszenia masy 5kg na wysokość 2 metrów zużywając jak najmniej wody. Turbina wykonana przez naszych uczniów wzięła udział w konkurencji „Moc” i zajęła VI miejsce w regionie z czasem 14,831 sekund. Turbiny, których wykonawcy zajęli pierwsze 3 miejsca osiągnęły czasy mniejsze niż 12 sekund. Członkowie drużyny „Danony”  mają nadzieję, że w przyszłym roku w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych weźmie udział więcej drużyn z Brzegu i trzymają kciuki, aby ich turbiny wodne osiągnęły lepsze wyniki.

Marzena Sławska