BICIE REKORDU W JEDNOCZESNEJ RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ W PZSP W PRZYLESIU

0

We wtorek, 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie Publicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przylesiu wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążenowo – oddechowej. Było to nasze pierwsze bicie rekordu, choć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje tą akcję od 2013 roku.


Najpierw spotkaliśmy się o godzinie 11.30 na krótkiej lekcji, podczas której zapoznaliśmy się z ideą akcji oraz przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy. M.in. obejrzeliśmy film animowany, na którym Doktor Kręciołek uczy zasad postępowania w sytuacji wypadku, wzywania pomocy oraz postępowania z osobą poszkodowaną. Tuż przed godziną 12 pojawiliśmy się w hali sportowej, gdzie czekały na nas stanowiska ratownicze z fantomami, które nasza szkołą otrzymała od Fundacji w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Punktualnie o 12 przez kolejne 30 minut prowadziliśmy resuscytację pod czujnym okiem naszych nauczycieli. Pół godziny minęło w oka mgnieniu, a gromkie brawa dla wszystkich dzielnych ratowników oznajmiły koniec akcji. Teraz byliśmy jedynie ciekawi, czy udało się pobić rekord poprzednich lat. W tym roku w akcji brało udział aż 105 902 rekordzistów w 1142 zgłoszonych instytucjach zlokalizowanych dosłownie w całej Polsce! REKORD ZOSTAŁ POBITY, a my dołożyliśmy do tego przysłowiową cegiełkę.

Za rok na pewno dołączymy do akcji, bo przecież MY UCZNIOWIE PZSP W PRZYLESIU NIE BOIMY SIĘ RATOWAĆ! Znamy zasady udzielania pierwszej pomocy i doskonale potrafimy je stosować w praktyce.

tekst i fot.: PZSP w Przylesiu