„Pokój Tobie Polsko! Ojczyzno Moja!”

0

Taki tytuł miało przedstawienie z okazji Dnia Patrona Szkoły Jana Pawła II, które zaprezentowane zostało dn. 23 października 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy. W ramach obchodów Dnia Patrona po raz szósty odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W tym roku po raz drugi do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe znajdujące się na terenie gminy Lubsza, a więc: Publiczna Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Czepielowicach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowicach.


Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, na której obecni byli przedstawiciele pocztów sztandarowych ze szkół w Michałowicach i Mąkoszycach – szkół, których patronem jest również Jan Paweł II. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście udali się do Hali Sportowej w Lubszy, gdzie odbył się konkurs. Dyrektor Szkoły – p. Agata Czechowska i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Mikołaj Milczanowski przywitali zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Lubsza – p. Bogusław Gąsiorowski, Sekretarz Gminy – p. Karina Ciszewska, ks. Tomasz Luboiński, ks. Józef Meler, ks. Antoni Akincza, p. Alicja Jakimowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy, p. Krystyna Ślusarek – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mąkoszycach, p. Alicja Przepiórka – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach,

p. Tomasz Komarnicki – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czepielowicach,
p. Marta Polanowska – Dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie uczniowie kl. IV B, V A i V B zaprezentowali się w krótkim montażu słowno – muzycznym o Janie Pawle II, a uczniowie kl. VIII w tańcu z flagami. Główną częścią obchodów był jednak VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, który w tym roku ze względu na obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozszerzony został także o zagadnienia patriotyczne. W konkursie zaprezentowali się przedstawiciele z czterech szkół. Konkurs składał się z pięciu zadań. Pierwsze i trzecie zadanie polegało na losowaniu pytań i odpowiadaniu na pytania. Zadaniem drugim było dopasowanie dat do wydarzeń historycznych. Kolejne zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki z hasłem, a ostatnie na uzupełnieniu brakującymi wyrazami tekstu Mazurka Dąbrowskiego. W konkursie zdobyć można było 34 punkty. Największą wiedzą wykazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubszy. Drużyna w składzie: Magdalena Windysz (kl. VI), Michał Francuz (kl. VII) i Martyna Ciećkiewicz (kl. VIII) zdobyła 33 pkt. Laureatem II miejsca została Publiczna Szkoła Podstawowa w Czepielowicach, która zdobyła 32 pkt., a którą reprezentowali: Wiktoria Zambrzycka (kl. VI), Agata Kozubowska (kl. VII) i Mikołaj Godzisz (kl. VIII). Trzecie miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej w Mąkoszycach, którą reprezentowali: Weronika Kalinowska (kl. VI), Julia Juzak (kl. VII) i Jakub Sorokowski (kl. VIII). Uczniowie zdobyli 31,5 pkt.

Kolejnym punktem obchodów był konkurs piosenki religijnej i patriotycznej, który rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach wiekowych – kl. I – IV i kl. V – VIII. Do konkursu zgłoszono 15 solistów, którzy reprezentowali wysoki poziom wokalny, a swoim śpiewem nie raz wywołali wzruszenie na twarzach publiczności i oceniającej ich komisji.

W kategorii kl. I – IV laureatami zostali:

Milena Kleszcz (ZSP Czepielowice) – I miejsce,

Wiktor Mosoń (PSP Michałowice) – II miejsce,

Oliwia Spiecha (ZSP Lubsza) – III miejsce.

W kategorii klas V – VII laureatami zostali:

Roksana Małecka (PSP Michałowice) – I miejsce,

Nikola Jucha (ZSP Lubsza) – II miejsce,

Julia Jandrysiewicz (ZSP Mąkoszyce) – III miejsce.

Ostatnim punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie godła Polski. Konkurs ogłoszony został również w dwóch kategoriach wiekowych – kl. I – IV i kl. V – VIII. Każda ze szkół mogła zgłosić do konkursu po cztery prace. W sumie zgłoszono 20 prac. Prace zgłoszone do konkursu były wykonane z dużą starannością, a przede wszystkim były zrobione z przeróżnych materiałów i różnymi technikami, np. z gazety, piór, masy solnej, zapałek, drewna, koralików, itp. Wybór zwycięskiej pracy był bardzo trudny.

Zwycięzcami zostali:

– w kl. I – IV:

I miejsce – Szymon Jacheć (ZSP Lubsza);

II miejsce – Hanna Kućmierz (FSP Dobrzyń);

III miejsce – Wiktor Mosoń (PSP Michałowice).

– w kl. V – VIII:

I miejsce – Martyna Ciećkiewicz (ZSP Lubsza);

II miejsce – Natalia Gielman (ZSP Czepielowice);

III miejsce – Klaudia Wer (PSP Michałowice).

Laureaci wszystkich konkursów uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami, a także otrzymali nagrody rzeczowe. Uczniowie biorący udział w konkursie wiedzy oprócz nagród rzeczowych otrzymali ekologiczne torby z logo Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubszy. Dodatkowo szkoła, która zwyciężyła w konkursie wiedzy otrzymała statuetkę oraz nagrodę – radioodtwarzacz. Zakupienie cennych nagród i zorganizowanie konkursu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. W tym roku naszą inicjatywę wsparli finansowo: Nadleśnictwo Brzeg, Państwo Anna i Robert Karłowiczowie (Firma Ogólnobudowlana DACH – BUD), Państwo Lucyna i Aleksander Wysoccy, Państwo Alicja i Krzysztof Jakubowscy, Pani Edyta Sągol, Państwo Katarzyna i Marcin Haręza, Zarząd Banku Spółdzielczego w Brzegu, Państwo Tomasz i Monika Nikielowie (Hurtownia Zabawek NIKE w Piastowicach), Zakład Gospodarki Odpadami w Gać, Państwo Dominika i Mirosław Drozdowie (Firma Elektro – Max), Pan Dawid Kula (Firma DAK – BUD), NZOZ ARS – MED oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy sponsorom za bezinteresowną pomoc naszej szkole i ofiarność oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta patronalnego szkoły. Serdeczne podziękowania należą się uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz przybyłym gościom za uświetnienie tego dnia.

K. Raczkowska