Pasowanie na czytelnika w Ósemce

0

„Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce, Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa…” – słowa znanej dzieciom i dorosłym piosenki z „Akademii Pana Kleksa” stały się motywem przewodnim tegorocznego Pasowania na czytelnika klas pierwszych w PSP nr 8 w Brzegu, które odbyło się 27 listopada br. W tym roku patronem imprezy był twórca niezwykłych wierszy i bajek dla dzieci – Jan Brzechwa.


Pasowanie na czytelnika klas pierwszych jest tradycją Ósemki. Dla pierwszaków to święto niezwykłe, pełne radosnych, kolorowych strojów, ciekawych aktywności czytelniczych i uroczystego pasowania. Już od samego rana korytarze Ósemki pełne były wesołych i wspaniale przebranych dzieci z klas pierwszych. Klasa 1a wzięła na warsztat „Kaczkę dziwaczkę” Jana Brzechwy i zamieniła się w kaczki, zające i magicznych kucharzy. Klasa 1b eksperymentowała z warzywami i owocami, pięknie interpretując wiersz „Na straganie”. W klasie 1c można się było poczuć jak w prawdziwym zoo. Obok siebie siedziały lwy, wilki, koty, lisy, myszki, niedźwiadki, słonie i wiele innych zwierząt, o których pisał Jan Brzechwa. Rodzice i wychowawcy, jak co roku, spisali się na medal.

Bibliotekarze szkolni: Weronika Tworowska i Szymon Gancarczyk przygotowali scenariusz imprezy, który pozwolił dzieciom, przez dwie godziny lekcyjnie, poczuć się jak bohaterowie bajek i wierszy znanego pisarza. Wielką niespodzianką okazała się krótka inscenizacja wierszy, którą w profesjonalny sposób przygotowały i zaprezentowały uczennice klasy 6b i 6c z kółka teatralnego MA-PA. Następnie dzieci, wraz z młodymi aktorkami, zaśpiewały „Kaczkę dziwaczkę”. To jednak nie koniec zabawy. Uczniowie, wraz z wychowawcami, bibliotekarzami i animatorkami z kółka udali się do klas, by tam oddać się twórczym działaniom. Zadaniem każdej klasy było stworzenie ilustracji na okładkę książki z wierszami patrona imprezy. Powstały cudowne, kolorowe, dopracowane i bardzo przemyślane prace, które stały się prawdziwą reklamą czytelnictwa. Małe książeczki, przyklejone do dużych brystoli ozdabiają już bibliotekę szkolną i zachęcają wszystkich pierwszaków do odwiedzania tego przyjaznego dla dzieci miejsca.

Dzień zakończył się miło i uroczyście na małej sali gimnastycznej, na której pani dyrektor – Lucyna Bończak dokonała pasowania każdego ucznia klasy pierwszej na czytelnika biblioteki szkolnej PSP nr 8 w Brzegu. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zeszyty i zakładki do książek. Mamy nadzieję, że przysięga, którą złożyły pierwszaki zostanie wcielona w życie i że biblioteka szkolna będzie pękała w szwach od ilości odwiedzających ją czytelników.

Z czytelniczymi pozdrowieniami

Weronika Tworowska