Kiedy gwiazdka jest już blisko, to się zwykle tak przydarza…

0
fot. Rodzice z PP Nr 1

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres roku kalendarzowego. Dla wielu, jest to czas wspólnego przebywania, kolędowania i składania życzeń najbliższym, to niezwykły magiczny czas, czas refleksji dobroci ,czas nad zastanowieniem się nad tym co dobre , a co złe.


W pierwszym tygodniu związanym z radosnym oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia dzieci w Przedszkolu Publicznym Nr 1 spotkały się z Mikołajem, poznały jego historię, szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem a tym współczesnym. Z chęcią rozmawiały o własnym marzeniach i sposobach na ich realizację. Dowiedziały się, że marzenia mogą być nie tylko materialne.

Dzieci wspólnie z nauczycielkami wykonywały świąteczne stroiki, dekorowały swoje sale, ubierały choinki. Bardzo chętnie śpiewały piosenki o tematyce świątecznej i bawiły się podczas zabaw ruchowych. W związku z tym, że był to przedświąteczny okres w każdej grupie odbyły się przedstawienia jasełkowo- zimowe dla rodziców -w grupie I Maleństwa przedstawienie pt. „Świąteczny nastał czas”, w grupie II Króliczki i gr III Prosiaczki –przedstawienie zatytułowane „Betlejemska dobranocka” , w grupie IV Tygryski –„Zmartwienie śnieżynek”,natomiast w grupie V Kubusie –„ On jest Królem”.

Spektakle przygotowane przez swoje panie i dzieci pełne przedświątecznych emocji wprowadziły wszystkich w magie zbliżających się świąt. Atmosfera w tych dniach była prawdziwie świąteczna i bardzo gorąca. Miesiąc grudzień w naszym przedszkolu był poświęcony tradycjom bożonarodzeniowym dlatego też dzieci miały okazję aby przypomnieć sobie polskie obrzędy i tradycje związane z tymi świętami a także kilka popularnych kolęd, takich jak Cicha noc ,Do szopy, hej pasterze, Przybieżeli do Betlejem Pasterze” i wiele, wiele pastorałek, doskonaliły również motorykę małą poprzez zadania grafomotoryczne i zabawy plastyczne.

Dzieci bardzo chętnie opowiadały o ich sposobach spędzania czasu w święta, dzięki czemu rozwijały ekspresję słowną. Dzieci wspólnie z rodzicami wzięły również udział w konkursie wewnątrz przedszkolnym na „Bożonarodzeniową kartkę świąteczną” pomysłowość, kreatywność jaką wykazały się dzieci z rodzicami tworząc kartkę była niezwykle oryginalna. Wszystkie nasze działania upłynęły w cudownej świątecznej atmosferze, pełnej ciepła i radości.

Tekst: Małgorzata Kulińska
Zdjęcia: Rodzice z PP Nr 1