„Galopem po wiedzę – kreatywnie i twórczo w Ósemce”

0
fot. Szkoła

Rozpoczęcie nauki w szkole jest dla każdego dziecka nie tylko czymś ciekawym, ale przede wszystkim czymś nowym. Dziecko wkracza w nowy etap swojego życia. Powoli nauka zastępuje zabawę, co może nieść za sobą różnorodne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne.


Emocje ogromnie wpływają na dziecko i jego rozwój. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by dzieci chętnie przychodziły do szkoły, były radosne, zadowolone, pełne optymizmu. Natomiast rodzicom należy pokazać szkołę jako miejsce bezpieczne, twórcze, odpowiednio przystosowane dla ich pociech. Rodzice mają być „spokojni” zostawiając swoje pociechy za progiem naszej szkoły – „spokojni” o edukację, opiekę i wychowanie.

Aby zachęcić przyszłych uczniów do nauki w naszej szkole i ułatwić im start w uczniowskie życie w dniu 19 lutego 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu zorganizowano dni otwarte dla przyszłych pierwszaków i ich rodziców pod hasłem „Galopem po wiedzę – kreatywnie i twórczo”. Zamiast zwykłego, nudnego zwiedzania szkolnych murów, przyszli uczniowie zostali porwani w wir doskonałej zabawy połączonej z nauką. Na początku dla wszystkich zebranych gości został przygotowany krótki program artystyczny. Najpierw wystąpili uczniowie klasy 1B w energicznym tańcu ,,Krakowiak”.

Następnie wystąpiła Milena Wiącek, uczennica klasy 2B, recytując wiersz „Zły humorek”. Jako ostatni do występu zostali zaproszeni wszyscy zebrani na sali gimnastycznej. W rytmie muzyki rodem z dzikiego zachodu mogły rozgrzać się zarówno dzieciaki, jak i ich rodzice. Jak się okazało, dla dzieci był to dopiero wstęp do świetnej zabawy.

W czasie gdy rodzice udali się na spotkanie z dyrekcją szkoły, przyszłe pierwszaki ruszyły poznawać szkołę. Podzieleni na mniejsze grupy odwiedzali kolejne sale lekcyjne, w których czekały na nich przeróżne zadania polane dużą porcją świetnej zabawy. Dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach przygotowanych wg pięciu obszarów tematycznych: „Opowiem jak to zrobię” – planowanie, „Laboratorium ruchu i obrazu” – tworzenie, „Na edumacie” – programowanie, „Zabawy z barwami” – odkrywanie, „Język angielski” – doskonalenie. Wszystkie zadania zostały przygotowane i poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.
W czasie gdy dzieci w ten niekonwencjonalny sposób poznawały szkołę, rodzice zostali zaproszeni na spotkanie z p. Lucyną Bończak – Dyrektor szkoły oraz p. Iwoną Kiesińską – Zastępcą dyrektora. W trakcie spotkania omówione zostały zasady, terminy i formy naboru w ramach rekrutacji, a także opisana została bogata oferta edukacyjna szkoły. Następnie również i rodzice zostali zaproszeni na zwiedzanie szkoły. Każdy mógł zajrzeć do sal lekcyjnych, świetlicy, stołówki, gabinetu logopedycznego. Była również możliwość indywidualnego porozmawiania z nauczycielami, specjalistami, wychowawcami świetlicy i dyrekcją.
Na zakończenie, po pełnym wrażeń zwiedzaniu szkoły, każde dziecko otrzymało drobny upominek. Uśmiech, jaki gościł na twarzach przyszłych uczniów, był najlepszym potwierdzeniem, że taki sposób prezentowania szkoły to strzał w dziesiątkę.
Pragniemy, aby dzięki naszym działaniom dziecko postrzegało szkołę jako miejsce, do którego pójdzie z przyjemnością, zainteresowane nowym otoczeniem i różnorodnymi wyzwaniami. Chcemy, aby było to miejsce, gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale także rozwija talenty i zaspokaja nieustającą ciekawość świata i ludzi. Wierzymy w to, że szkoła może być wspaniałą przygodą, w której dziecku towarzyszą zarówno nauczyciele, jak i rodzice, wspólnie dbając o jego indywidualny rozwój.
Do zobaczenia we wrześniu!

Marta Okopska