Uczniowie PSP nr 1 wysyłają kartki solidarnościowe

0

Ponad 40 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wyślą uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu. Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w całej Polsce. Akcja jest organizowana w ramach Międzynarodowego Programu „Solidarność. Podaj dalej!”, który w Polsce prowadzi Fundacja „Szkoła z Klasą” (www.szkolazklasa.org.pl/programy/solidarnosc-podajdalej/).


Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbędzie się w okolicy 21 marca – Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.
W dzisiejszej szkole szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów. To dlatego czterdziestoosobowa grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 włączyła się do akcji „Solidarność. Podaj dalej!” i przygotowała kartki do losowo wybranych osób i instytucji – lokalnych, państwowych, kultury. Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz – z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej – dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.
Uczniowie zostali wcześniej przygotowani przez Panie: Beatę Rudyk, Joannę Łukasik i Annę Nakonieczną do wysłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielkami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami.
Akcja „Solidarność. Podaj dalej!”, w której uczestniczy PSP nr 1, swoją pierwszą odsłonę miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.

Beata Rudyk