„Piątka” podsumowuje projekt o patronie szkoły!

0
fot. Szkoła
Reklama

„Zadaniem wszystkich nauk jest odciągać człowieka od zła, kierować jego umysł ku większej doskonałości”.

Te znamienne słowa wypowiedział niegdyś wielki Polak, patron Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu, nasz patron – Mikołaj Kopernik. Był on astronomem, matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem, lekarzem, poetą, tłumaczem, duchownym katolickim. W swoim najważniejszym dziele „O obrotach sfer niebieskich” opisał heliocentryczną wizję wszechświata w sposób wystarczająco szczegółowy i przekonywujący, by mogła stać się ona naukowo użyteczna. Ogłoszona przez niego teoria była najważniejszą rewolucją naukową w dziejach ludzkości od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim. Zburzyła ona dotychczasowy porządek widzenia świata. Mikołaj Kopernik był człowiekiem renesansu, choć przerastał swoją epokę. Tego wielkiego człowieka podziwiają miliony.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Kopernik był postacią ważną nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. Ten wszechstronny człowiek, którego na pewno nie można zaszufladkować w jednej dziedzinie nauki, jest wzorem dla całej społeczności PSP 5. Nasi uczniowie poznając życie i dokonania Mikołaja Kopernika, uświadamiają sobie rolę wykształcenia. Wiedzą, że „talent bez nauki – to brylant nieobrobiony,  który choć jest brylantem, nie wydaje blasku”. Patron naszej szkoły to prawdziwy brylant, błyszczy na kartach każdej encyklopedii.

W dniu 8 marca uczniowie klas 1 – 3 w sposób niezwykle uroczysty rozpoczęli obchody święta patrona szkoły, podsumowując dwumiesięczną pracę nad naukowym projektem „Mikołaj Kopernik – Nasz Patron”. Cała społeczność szkolna budynku przy ul. Robotniczej 22 zgromadziła się w sali gimnastycznej. Wzrok przyciągała galeria przepięknych, wykonanych różnymi technikami prac o Mikołaju Koperniku oraz wystawa modeli statków kosmicznych, stacji badawczych, makiet Układu Słonecznego. Jak bogato i kolorowo!

Tak najmłodsi byli przygotowani, by wyruszyć na podbój kosmosu. Zebranych powitali najstarsi uczniowie naszej szkoły – gimnazjaliści, składając wszystkim kobietom i dziewczynkom zgromadzonym na sali serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet oraz częstując słodyczami. Miło jest czuć jedność między najmłodszymi i najstarszymi uczniami, wszakże jesteśmy jedną wielką szkolną rodziną, która korzysta z każdej możliwości wspólnego świętowania.

Oficjalną część spotkania rozpoczęła pani Dyrektor – Beata Kulbaka, przypominając najmłodszym, dlaczego instytucjom nadaje się imiona wybitnych i zasłużonych osobowości i jaką rolę pełni patron szkoły. Następnie nastąpiło podsumowanie i zaprezentowanie wypracowywanych, podczas cyklu zajęć tematycznych, efektów działań poszczególnych klas.

Uczniowie wzięli też udział w quizie na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika. Ich zakres wiadomości okazał się być imponujący. Prezentacja multimedialna o wielkim Polaku, którą obejrzeliśmy, dodatkowo utrwaliła i usystematyzowała to, co już wiedzieli najmłodsi o swoim patronie. To, co szczególnie zaintrygowało uczniów, to warsztat naukowy pana Kopernika – przyrządy służące do obserwacji nieba o obco brzmiących nazwach i dziwnych kształtach, jakże różniące się od współczesnych technik badawczych. Zadziwił również fakt, że niektórzy z zebranych wiedzieli nawet, na jakiej podstawie powstała rekonstrukcja i wizualizacja twarzy 70- letniego Mikołaja Kopernika. Widać, że na zajęciach w klasach nikt nie próżnował. Uczniowie w humorystycznych wierszykach przedstawili postać wielkiego astronoma, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Odwołując się do, udowodnionej przez Kopernika, heliocentrycznej budowy wszechświata poszczególne klasy zabrały nas w podróż po Układzie Słonecznym – prezentując wiadomości na temat Słońca i krążących wokół niego planet. Zespoły klasowe przygotowały plakaty planet, na których umieściły odciski swoich dłoni, jako dowód i znak miłości, szacunku do naszej planety Ziemi i jej „sąsiadek” krążących po bliższych i dalszych orbitach.

Na wielki finał odśpiewano i odtańczono niezwykle energetyczną piosenkę „Wsiądźmy razem do naszej rakiety!”. Najmłodsi spisali się na medal. Widać, że są dumni z tak zacnego patrona. A pani Dyrektor Beata Kulbaka nie kryła dumy i satysfakcji z tak zdolnych, kreatywnych i zaangażowanych uczniów.

Projekt „Mikołaj Kopernik – nasz patron” dla uczniów klas 1 – 3 PSP 5 w tym roku szkolnym został zakończony, ale nie spoczywamy na laurach. Pani Dyrektor postawiła przed uczniami kolejne wyzwanie – ogłosiła konkurs z nagrodami dla pierwszych pięciu (jak na szkołę numer 5 przystało) szczęśliwców, którzy prawidłowo odpowiedzą na postawione pytanie. Zadanie brzmi – odpowiedz pisemnie na pytanie, „Który z Polaków, oprócz Mikołaja Kopernika, przyczynił się jeszcze znacząco do rozwoju nauki dokonując odkryć w dziedzinie astronomii?”

A więc do dzieła!
Magdalena Ignasiak

Reklama