Zdrowe powitanie Wiosny przez klasy I – III w PSP w Lewinie Brzeskim

0

Wreszcie jest! Tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany jest za magiczny i cudowny. Towarzysząca mu równonoc – dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc – jest symbolem końca. Końca mroźnej, okrutnej zimy, która ustępuje właśnie miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje – na rozwój, szczęście i powodzenie. Zaczyna się 21 marca, a kończy 22 czerwca. Wtedy świat budzi się po zimowej drzemce, topnieje śnieg, ptaki zaczynają wesoło śpiewać, wróciły już z ciepłych krajów i budują gniazda, a zwierzęta wychodzą ze swoich zimowych norek. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać, na dworze robi się cieplej, a dni są coraz dłuższe. Codziennie widać jak trawa się zieleni, a na drzewach rozwijają się liście i kwiaty. Świat staje się piękny i kolorowy, przypomina zaczarowana krainę.


Uczniowie klas I – III PSP w Lewinie Brzeskim, ubrani w ten dzień na zielono, postanowili go uczcić nie tylko zgodnie z kultywowanymi zwyczajami związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, ale również zdrowo. Oprócz poznania symboli wiosny, dzieci rozmawiały na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Następnie uczniowie:

klas I – wykonały surówkę z marchewki i jabłek

klasa II – zdrowe, owocowe i warzywne ,,jeżyki”

klasa III – zdrową pastę do chleba z białego sera, jogurtu naturalnego, rzodkiewki i szczypiorku.

Wzmocnione witaminami poszły na salę gimnastyczną na spotkanie społeczności szkolnej z okazji Dnia Samorządności przygotowane przez Pana Przemysława Ślęzaka. Wzięły udział w zawodach sportowych, zaśpiewały piosenkę ,,Maszeruje wiosna” i świetnie się bawiły. Następnie uczniowie klas I – III ubrani w odblaskowe kamizelki, które otrzymali po zrealizowaniu projektu ,,Dobrze Cię widzieć po drugiej stronie ulicy” z Funduszu Sprawiedliwości ze śpiewem na ustach, z Marzanną i Gaikiem wyruszyły barwnym korowodem ulicami miasta.

Po powrocie do szkoły, chcąc zdrowo cieszyć się z nadejścia wiosny uczniowie wykonali prace plastyczne, ucząc się przy tym, co należy jeść, aby być zdrowym:

Klasy I – wykonały piramidy zdrowego żywienia

klasy II – plakaty na temat: ,,Gdzie można znaleźć witaminy: a, b, c, d”

Klasa III – plakaty na temat,, Co można zrobić z warzyw i owoców, aby było pysznie i zdrowo”.

Wszystkie prace zdobią szkolne korytarze ucząc innych zdrowego odżywiania.

Pierwszy Dzień Wiosny minął wszystkim bardzo miło i wesoło, wszyscy mają nadzieję, że prawdziwa wiosna już z nami zostanie.

Urszula Iżewska