Z wizytą na Olimpie w PSP nr5

0

29.05.2019r. w PSP nr5 w Brzegu uczniowie klas IIIa i IIIb gimnazjum zrealizowali projekt edukacyjny oparty na rywalizacji i sprawdzeniu znajomości mitologii przeznaczony dla klas piątych.


Każda z klas piątych reprezentowana była przez 4 – osobową drużynę, zadania rozwiązywano kolegialnie. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wystąpili w strojach z epoki i przedstawili różne scenki z życia bogów i herosów na Olimpie. Zadaniem piątoklasistów było rozpoznać bohaterów scenek, znaleźć błędy, jakie wkradły się do historii z ich życia. Uczniowie bez trudu zauważyli, że jabłko , o które toczył się spór między boginkami, było srebrne zamiast złote, Atena nie była boginką ogniska domowego, a Tetyda w ogóle nie brała udziału w tej kłótni.

Kolejne zadanie wzbudziło wiele emocji. Uczniowie, oglądając różne rekwizyty,  odgadywali związki frazeologiczne, wyjaśniali ich pochodzenie. Bez trudu rozpoznali nić Ariadny, puszkę Pandory czy koszulę Dejaniry. Najwięcej problemu przysporzył im węzeł gordyjski.

Następnie uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, po 6 rundach pojawił się napis „ Mitologia wiecznie żywa”.

Rywalizację o laur zwycięstwa wygrała reprezentacja klasy Va, która została udekorowana symbolicznymi wieńcami laurowymi, drugie miejsce zajęła klasa Vc, a trzecie Vd. Na koniec konkursu wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani ambrozją przywiezioną z Olimpu.

Uczniowie gimnazjum zaliczyli projekt celująco, a piątoklasiści udowodnili, że mitologia nie jest ich piętą Achilesową.

                                                                                              Beata Bochniarz