Akcja „Bezpieczny w sieci” dotarła do przedszkolaków z „Czwórki”

0

W Publicznym Przedszkolu nr 4 w Brzegu prowadzony był projekt profilaktyczny „Bezpieczny w sieci”, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie. Projekt powstał w celu uświadomienia dzieciom, rodzicom i nauczycielom zagrożeń wynikających z poruszania się w przestrzeni sieciowej. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się również, jak sobie radzić z tymi zagrożeniami.


Światowa sieć rozwija się coraz szybciej, stając się niemal powszechnie dostępnym medium. Obecnie korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy. Badania pokazują, że dwie trzecie dzieci w wieku 3-6 lat korzysta z Internetu częściej niż raz w tygodniu, a ich jednorazowa sesja w sieci trwa średnio 45 minut.

Warto skupić się na edukacji najmłodszych w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z sieci. Czas pierwszych kontaktów z komputerem i Internetem to doskonały moment, aby poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowanie Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami.

Zadaniem rodziców jest wprowadzenie dzieci w świat komputerów i Internetu, a zadaniem nauczyciela może być wspieranie tego procesu. Podstawowym celem zajęć w ramach akcji „Bezpieczny w sieci” było zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z poruszaniem się w sieci. Zajęcia prowadzone były w formie edukacji przez zabawę.

Podczas zajęć dzieci poznały pojęcia „komputer” oraz „Internet”, podstawowe zasady korzystania z Internetu, plusy korzystania z Internetu, minusy korzystania z Internetu, a także bohatera serwisu „Necio.pl” – robota imieniem Necio, który zaprasza do wspólnej zabawy w Internecie. Dodatkowo, w ramach projektu zorganizowane zostało spotkanie dla rodziców z funkcjonariuszem policji.

Dorota Chojnacka