W Ósemce czytamy nowele!

0

Osiem lektur na ósme Narodowe czytanie! – pod takim hasłem odbyła się w tym roku akcja, na którą zaprosili Prezydent Andrzej Duda z Małżonką. To oni dokonali trudnego wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.  Narodowe Czytanie zostało zainagurowane przez parę prezydencką 7 września. W całej Polsce, w bibliotekach miejskich, domach kultury, ważnych obiektach kulturalnych i oświatowych nowele w tym dniu czytali znakomici goście, aktorzy i znane osobistości.


Nauczyciele poloniści wraz z dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu tradycyjnie już włączyli się w organizację tak ważnego wydarzenia. W tym roku uczniowie zostali wprowadzeni w świat noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. 9 września 2019 r. o godz. 12:00 pani Aneta Strzecha-Ochocińska zaprosiła zebrane w holu szkoły klasy na uroczyste czytanie wybranej wcześniej lektury. Po krótkiej prezentacji – zasiadająca w bujanym fotelu, przy specjalnie przygotowanym stoliku z akcesoriami przypominającymi te z czytanej noweli – polonistka Weronika Tworowska wraz z nauczycielem informatyki i opiekunem biblioteki szkolnej – Szymonem Gancarczykiem rozpoczęła czytanie fragmentów tej znanej i lubianej przez uczniów lektury. Na szkolnym korytarzu niezwykle prawdziwie wybrzmiały słowa o potrzebie pomagania najuboższym, słabszym, chorym i każdemu, kto tej pomocy potrzebuje.

W czytanej lekturze – spokojne, ułożone życie starszego mężczyzny – pana Tomasza – zmienia się pod wpływem poznanych sąsiadek, a zwłaszcza ośmioletniej niewidomej dziewczynki, dla której jedyną pociechą w smutnej, pełnej wyrzeczeń codzienności – stają się dźwięki muzyki, wspomnianej w tytule – katarynki. Katarynka – tak nielubiana i unikana przez pana Tomasza – nie pozwala mu na upust złości i nieetyczne zachowanie, wręcz przeciwnie – wyzwala w mężczyźnie chęć pomocy i zmianę utrwalonych zachowań.

Wybór lektury okazał się bardzo trafny. Uczniowie zarówno młodszych, jak i starszych klas szkoły podstawowej słuchali z zainteresowaniem, a nawet ze wzruszeniem. To z pewnością dowód na to, że głośne, wspólne czytanie – łączy, wzmacnia więzy, pomaga w zrozumieniu sensu przedstawianego i omawianego tekstu. W poniedziałek uczniowie rozeszli się do gabinetów w atmosferze melancholii i zadumy. Spotkanie, w którym wzięli udział, stało się dobrym przyczynkiem do kontynuowania tematu wartości i pomocy słabszym, których wokół nas jest tak wielu. Prezentowana nowela została wybrana przez polonistów nie bez przyczyny. Dzięki niej poniedziałkowe lekcje języka polskiego pełne były refleksji i rozmów o bezinteresownej pomocy oraz o potrzebie zmiany własnych, często egoistycznych przekonań i nawyków.

Czytajmy polskie nowele! Ukazany w nich świat wcale jeszcze nie odszedł do lamusa. Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie może stać się wspaniałym wyzwaniem dla młodych czytelników. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej pięknej literackiej uczcie – także w zaciszu swojego domu i pokoju.

Weronika Tworowska