XVII Matematyczny Marsz na Orientację w Brzegu

0

I Liceum im. Bolesława Chrobrego razem z Miastem Brzeg stało się gospodarzem XVII Matematycznego Marszu na Orientację, który odbył się 5 X 2019r. Istotą Matematycznych Marszy jest ukazanie, jak aktywność fizyczna może iść w parze z działaniem umysłowym, jednym słowem potwierdzenie faktu, iż Królowa Nauk może być nieodłącznym towarzyszem rekreacji i sportu.


Marsze na Orientację, z sukcesem organizowane od 2003 r, zrzeszają tysiące uczestników, co znalazło potwierdzenie również w tym roku, w liczbie osób chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji. Szturmową falą przybywali do bazy zawodów – Regionalnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, ciepło witani przez kadrę gospodarza. Trzyosobowe grupy wyodrębnione na zasadzie podziału na pięć kategorii: młodzików, juniorów, seniorów, studentów i absolwentów szkół wyższych oraz nauczycieli i rodziny stanęły przed wyzwaniem odszukania w terenie punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie oraz wyznaczeniu na niej i odnalezieniu w terenie punktów nieznanych, będących rozwiązaniami geometrycznych zadań konstrukcyjnych i rebusów.

Narzędzia,które uczniowie mieli do pomocy, to jedynie mapa , kompas oraz możliwości umysłu. Posługiwali się nimi jak najostrzejszą bronią, aby zrealizować cel i rozwiązać zagadkę. Po parku niosły się śmiechy i pokrzykiwania, świadczące w równym stopniu o dobrej zabawie jak i o rywalizacji współzawodników. Nie patrząc na własne straty, na niepogodę, przedzierając się przez zarośla parkowe uczestnicy podążali konsekwentnie w kierunku mety.

Docierali do mety marszu z uśmiechem na ustach czy okrzykiem zwycięstwa, dumni z faktu sprostania postawionym przed nimi zadaniom. Po pokonaniu trasy Matematycznego Marszu uczestnicy mogli ogrzać się ciepłą zupą, a wśród potraw znalazły się pierogi czy wypieki – dzieło uczniów I LO i ich rodziców . Nie był to jednak kres rywalizacji, na przybyłych czekały konkursy sportowe, turnieje łamigłówek logicznych czy sprawdzian znajomości kultury włoskiej, a wszystko zakończone wyjątkowymi nagrodami. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż w dobie rywalizacji zatracono ducha dobrej zabawy. Młodzi adepci tańca, pełniąc rolę animatorów, zachęcali do włączenia się w korowód tańczących belgijkę czy przybliżali przybyłym taneczne kroki zumby. Wydarzenie zwieńczyło nagrodzenie laureatów poszczególnych dyscyplin w Marszu na Orientację. Najlepsze patrole uhonorowano dyplomami, pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Pełną listę zwycięzców można znaleźć na stronie http://fmw.uni.wroc.pl w zakładce wyniki.

Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie honorowych patronów: Starosty Powiatu Brzeskiego – Jacka Monkiewicza, Burmistrza Miasta Brzeg – Jerzego Wrębiaka, patronatów medialnych: Wrocławskiego Portalu Matematycznego i TVP3 Opole. Wyrazy wdzięczności winni jesteśmy również sponsorom: Wydziałowi Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Magazynowi Miłośników Matematyki,redakcji miesięcznika „Delta”, Wydawnictwu LOGI, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Brzegu , Stowarzyszeniu „Zdrowie” przy Medycznym Studium Zawodowym w Brzegu, sieci sklepów Biedronka, Gaba Reklama, Hurtmet, CCC, Mainpower, Centrum Wsparcia i Biznesu „ŻAK”, Cukierni GODYLA, GEERS aparaty słuchowe, Bankowi Spółdzielczemu, Bankowi BGŻ, PCK, Skok, Invenio, Dan Development, OKPOL, Salonowi optycznemu „Rzut okiem”, Biuru podróżnemu „Magellan”, Hebe, Centrum Informacji Turystycznej Głuchołazy oraz anonimowym darczyńcom. Podziękowania kierujemy również do rodziców naszych uczniów, którzy nie ustawali w trudach, by wspomóc naszą szkołę w organizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy!

Autorzy tekstu: W. Czupiał, G. Szymczak

Więcej zdjęć