Wrześniowe atrakcje w ZSE

0

Początek roku szkolnego w każdej szkole wygląda podobnie – apel upamiętniający rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, przemówienie pani dyrektor, powitanie pierwszoklasistów, a potem powrót do szkolnej rzeczywistości- trudny po dwóch miesiącach beztroski.


W Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu wrzesień tego roku obfituje w podróże. 7 września piętnastoosobowa grupa uczniów z opiekunem w ramach programu Erasmus + udała się  na miesięczną praktykę zawodową do Irlandii. Zielona wyspa ma wiele do zaoferowania: zapierające dech w piersiach krajobrazy, bogatą historię, ciekawą architekturę oraz niezwykle serdecznych ludzi, gotowych przyjść z pomocą w każdej chwili. A jeśli chodzi o pogodę – no cóż, Irlandczycy zwykli mawiać: ,,Jeśli nie lubisz pogody w Irlandii, poczekaj godzinę” (w domyśle: na pewno się zmieni).

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przylecieli do Irlandii nie tylko po to, by korzystać z atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim po to, by zdobywać doświadczenie zawodowe i udoskonalić kompetencję posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Miesięczny staż w biurach rachunkowych, u radców prawnych, w biurach informacji turystycznej w sklepach – zgodny z dobranym zawodem – na pewno pozwolił uczniom wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę w praktyce i sprawdzić swoje kompetencje na zagranicznym rynku pracy. Mieszkanie w prywatnych irlandzkich domach sprawiło, że pełnoletnia już młodzież mogła dostrzec pewne różnice kulturowe między Polską a Irlandią. Możliwość podziwiania uroków malowniczego Youghal, odwiedzania przytulnych kafejek czy rozbrzmiewających skoczną muzyką pubów na pewno trwale zapisze się w pamięci tych młodych ludzi.

Zespół Szkół Ekonomicznych dba jednak nie tylko o swoich ,,dorosłych” uczniów, ale również o tych, którzy dopiero przekroczyli podwoje tej szkoły. 12  i 13 września odbył się, mający już długą tradycję, ,,Rajd Pierwszaka”. W tym roku organizatorzy imprezy stanęli przed nie lada logistycznym wyzwaniem – na dwudniową wycieczkę  do Głuchołaz wyruszyła prawie 180 osobowa grupa uczniów!

W gościnnych progach ośrodka Banderoza pierwszaki  przeszły otrzęsiny, tradycyjnie przygotowywane przez pomysłowy samorząd uczniowski. Trzeba przyznać, że nowi uczniowie ZSE wykazali się pomysłowością i fantazją rysując portrety wychowawców z zasłoniętymi oczami czy prezentując wylosowane wcześniej dyscypliny sportowe, takie, jak pływanie synchroniczne, polo czy wyścigi psich zaprzęgów. Było też wspólne grillowanie, tańce, w tym belgijka na parkingu ośrodka i  śpiewanie znanych przebojów, w czym swoim wychowankom dzielnie towarzyszyli wychowawcy.

Góry Opawskie z ich szczytem,  Biskupią Kopą, zdobytym przez naszych uczniów pierwszego dnia stanowiły malownicze tło tej wypełnionej radością i śmiechem imprezy integracyjnej.

Ale nie tylko podróże kształcą – zapraszanie do siebie obcokrajowców daje z kolei możliwość poznania innych kultur i doskonalenia języka. Tu także  Zespół Szkół Ekonomicznych ma swoją tradycję – od lat uczestniczy w tak zwanej wymianie polsko- niemieckiej. Młodzież z niemieckiego Eckenforde od 25 września integruje się z naszymi uczniami mieszkając w ich domach, zwiedzając Wrocław, Kraków i Oświęcim, uczestnicząc w ich codziennym życiu i rozrywkach. Nasza rewizyta w Niemczech zaplanowana jest na czerwiec.

Jak widać, w Zespole Szkół Ekonomicznych wiele dzieje się już od września – miesięczna praktyka w Irlandii, integracja z niemieckimi gośćmi, albo belgijka pod Biskupią Kopą….doprawdy, rację mają uczniowie, którzy mawiają: „Z moim ZSE jestem tam, gdzie chcę”.