„Problemy będą zawsze, tylko książki się zmieniają”. Autorskie spotkanie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

0

29 listopada br. naszą szkołę odwiedził wspaniały gość – poeta, pisarz, krytyk literacki, współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Red.” – Radosław Wiśniewski. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego, Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich, a także Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2004 oraz w roku 2016.


Pan Wiśniewski wprowadził nas w świat poezji, najpierw ogólnej, a potem swojej. Opowiadał o przygodzie życia, jaką jest dla niego twórczość, o akcji artystycznej pt. „Poeci dla Tybetu”. Dużo czasu poświęcił na swoją książkę, której główną bohaterką jest prababcia poety – Sabina. Jak sam mówi:

„Jestem tym, co odcisnęli we mnie inni ludzie. Napisałem w życiu i opublikowałem kilkaset tekstów. „Psalm do św. Sabiny” to dla mnie chyba najważniejszy tekst o jednej z najbliższych mi osób w życiu”.

To niesamowite wydarzenie zorganizowała pani Joanna Żołyńska – Janczyk, nauczyciel bibliotekarz. Biblioteka w tym dniu wyglądała wyjątkowo – plakaty, karta pamiątkowa, w której podpisał się nasz brzeski poeta. Jednak przede wszystkim najbardziej wyjątkowi byli uczniowie. Przejęci spotkaniem, zasłuchani, zafascynowani. Dawka emocji, jaką dostarczył nam pan Wiśniewski,  była tak wielka, że na niejednej twarzy widać było cały wachlarz uczuć – od radości, śmiechu, poprzez zadumę aż do wzruszenia.

Spotkanie zwieńczyliśmy wręczeniem nagród w konkursie literackim, który został zorganizowany w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Wiersz miał zawierać frazę „Wyobraź sobie…”. Jury w składzie: Radosław Wiśniewski – poeta, Joanna Żołyńska – Janczyk – nauczyciel bibliotekarz oraz Magdalena Koralewska – polonistka, zdecydowało, że wyróżniony został utwór Julii Milewskiej z klasy 3c, III miejsce zajęła Amelia Buro z kl. 7c, II – Julia Bilińska z 6c, a I miejsce Amelia Bonar z kl. 5f. Laureaci otrzymali piękne nagrody – bony upominkowe, książki od naszego gościa, ale przede wszystkim przepiękne pióra własnoręcznie wykonane przez rzeźbiarza pana Wojciecha Janczyka. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na polu literackim.

To były wspaniałe dwie godziny. Bardzo dziękujemy panu Radosławowi za poświęcony nam czas i przybliżenie tematu, który w dzisiejszych czasach jest nam daleki. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkanie. Jesteśmy zachwyceni i chcemy więcej.

Warsztaty dziennikarskie PSP nr 6: Weronika Sobocińska, Zuzanna Majos, Kaja Medyńska, Karolina Kenar, Alicja Mączka.