Balladyna uniewinniona? – lekcja języka polskiego w sądzie

0
Reklama

W piątek trzynastego podobno mogą się zdarzyć przeciwne rzeczy. Uczniowie brzeskiej Ósemki nie dają wiary przesądom, jednak 13 grudnia mieli się na baczności. Przed częścią z nich a dokładnie przed uczniami klasy 7a postawiono trudne i niekonwencjonalne zadanie. Mieli wcielić się w pracowników sądu i przyjrzeć się jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci literackich – Balladynie. Zadanie to było efektem pracy projektowej zorganizowanej przez nauczyciela języka polskiego – Weronikę Tworowską oraz nauczyciela wspomagającego – Iwonę Wojciechowską na podsumowanie zajęć z lekturą szkolną.


Tego dnia wcześnie rano rozpoczęły się ostatnie przygotowania. Dzięki uprzejmości dyrektora Sądu Rejonowego w Brzegu – pana Mariusza Bochenka i głównej księgowej oraz mamy ucznia – Marcina – pani Edycie Wład została udostępniona prawdziwa sala rozpraw. Wystarczyło tylko ubrać specjalnie na tę okazję przygotowane togi, przestudiować linię obrony oraz oskarżenia oraz przećwiczyć mowę końcową… by punktualnie o 8:00 rozpocząć prawdziwą słowną batalię o przyszłość głównej oskarżonej – Balladyny. Sprawa nie należała do łatwych. Mimo, że oskarżona wraz z adwokatem stanęli w ogniu pytań prokuratorów, wyrok nie był przesądzony. Dużo do rozprawy wnieśli świadkowie powoływani przez adwokata i prokuratorów. Sędzia niejednokrotnie musiał korzystać z siły swojego głosu i młotka, co spotkało się z uznaniem i zadowoleniem obecnych. Wdowa tak faworyzująca starszą córkę – do końca stała po jej stronie. Mimo oskarżeń Filona, przekupki z targu i służącej z zamku – Balladyna stała na straży swojej niewinności. Ostatecznie jednak, pod wpływem emocji i wyrzutów sumienia, przyznała się do zabicia młodszej siostry – Aliny. Jej czyn jednak uznano za efekt oddziaływania sił natury, która mogła mieć ogromny wpływ na ostateczne wydarzenia. Większością głosów Balladyna została skazana na… terapię w Centrum Zdrowia Psychicznego. Sędziowie i wszyscy obecni na sali rozpraw uznali, że młoda kobieta już „zapłaciła” za swoje grzechy – z poczuciem winy będzie żyła do końca swoich dni. A może dzięki terapii okrutne doświadczenie stanie się przyczynkiem zmian w jej życiu? Z pewnością takiego rozwiązania sprawy nikt z obecnych na sali rozpraw się nie spodziewał.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wszyscy zaproszeni goście: pani dyrektor PSP nr 8 – Lucyna Bończak, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie klas 7a i 7b byli pod wrażeniem kreatywności i wspaniałego przygotowania młodych ludzi. Docenili ich starania i nagrodzili je gromkimi brawami. Niesamowita atmosfera miejsca sprawiła, że każdy poczuł się jak na prawdziwej rozprawie sądowej. Główna oskarżona została tym razem potraktowana łagodnie przez wymiar sprawiedliwości. Ale – kto wie? Gdyby wyjawić jej inne „grzechy” a nie tylko skupiać się na zabójstwie Aliny… sprawa mogłaby pójść nowymi torami.

Jestem przekonana, że lekcja, w której wzięli udział wszyscy obecni – miała ogromną wartość, nie tylko merytoryczną. Młodzież zastosowała w praktyce zasady tworzenia rozprawki i argumentacji. Nie bez przyczyny przecież rozprawa i rozprawka mają podobne nazwy. Majestat miejsca, czasu, możliwość przymierzenia prawdziwej togi i użycia sędziowskiego młotka a nawet słowa strażnika: „Proszę wstać, sąd idzie!” sprawiły, że ta lekcja języka polskiego była wyjątkowa i bardzo potrzebna. Występowanie przed publicznością, argumentowanie swoich sądów – to wszystko wymaga  skupienia, analizy, wartościowania, refleksyjności, wielogodzinnego ćwiczenia oraz… odwagi. Te umiejętności z pewnością pomogą młodym ludziom w przyszłości zdobyć dobry zawód, znaleźć wymarzone miejsce pracy, założyć rodzinę i może – wychowywać dzieci. Tego im z całego serca życzę i gratuluję wspaniałej postawy i zaangażowania!

W rozprawie sądowej udział wzięli:
Franciszek Selak – sędzia główny
Tadeusz Muca – drugi sędzia
Maciej Palacz – prokurator 1
Zuzanna Denes – prokurator 2
Szymon Węgier – adwokat
Julia Machnik – Balladyna
Maja Jęczalek – Wdowa
Jakub Chwastowski – Filon
Kaja Frąckowiak – służąca
Wiktoria Rolska – kobieta-przekupka
Marcin Wład – strażnik
Marcin Macek – strażnik
Natalia Bartosińska – sekretarka

  Weronika Tworowska

Reklama