Czy Boże Narodzenie coś zmieni? Jasełka i kiermasz charytatywny w Ósemce

0

Wypowiadając słowa „Jasełka” zapewne rodzą się nam różne skojarzenia. Wielu widziało różne przedstawienia świąteczne, które pozostawały dłużej lub krócej w pamięci odbiorców. Zdecydowanie do grupy tych, o których długo nie zapomnimy można zaliczyć jasełka, które niosą ze sobą konkretne przesłanie – a takie zostały wystawione w tym roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu.


Wieczorem 19 grudnia wspólnota szkolna składająca się z nauczycieli, uczniów, ich rodziców i zaproszonych gości spotkała się, aby – podtrzymując polskie tradycje – przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i przypomnieć wydarzenia sprzed 2000 lat, kiedy to Jezus Chrystus przyszedł na świat. W tych wspomnieniach pomogli uczniowie, którzy wystawili przedstawienie jasełkowe pt. „A nadzieja znów wstąpi w nas”. Pod czujnym okiem p. Jolanty Kurowskiej, ks. Pawła Krukowskiego,  p. Weroniki Tworowskiej i p. Katarzyny Głuskiej zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie ukazali historię dyrektorki pewnego biura, która żywiła ogromną dezaprobatę do świąt Bożego Narodzenia i wszystkich tradycji z nimi związanych. Ogólna niechęć głównej bohaterki dawała się we znaki również pracownikom biura, którzy nie mogli spędzić spokojnych i rodzinnych świąt. Sytuacja odmieniła się diametralnie, gdy dyrektorka udała się w podróż w czasie wraz z duchem świąt Bożego Narodzenia. Kiedy główna bohaterka przypomniała sobie wieczerzę wigilijną z lat swojego dzieciństwa, odkryła dramat ludzi świętujących przyjście Chrystusa w okresie II wojny światowej oraz pochyliła się nad nędzą oraz cierpieniem najuboższych, wtedy zrozumiała, że święta Bożego Narodzenia są ważnym momentem w życiu każdego człowieka. Kobieta odkryła, że dzień wigilijny może naprawdę odmienić życie każdego – tak jak odmienił jej światopogląd i sposób myślenia.

W tym dniu w brzeskiej Ósemce odbył się też kiermasz charytatywny, którego celem było zebranie środków na pokrycie kosztów rehabilitacji naszego ucznia Pawła Bezruczki. W jego organizację włączyła się jak zwykle cała społeczność szkolna, przygotowując na ten dzień świąteczne wypieki, pierniczki, a także bożonarodzeniowe dekoracje. Zbiórkę wsparła też indywidualnie młodzież naszej szkoły, przygotowując własne stoiska, na których można było nabyć na przykład ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Wszystkie te działania pomogły zebrać kwotę 3763,17 zł. Po raz kolejny pokazali Państwo, że wasze serca otwarte są na pomoc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Serdecznie dziękujemy w imieniu Pawła za wszelkie okazane wsparcie. Nasz uczeń jest podopiecznym Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji w Opolu (nr KRS 0000273196).

Myślę, że każdy widz tegorocznego spektaklu i uczestnik kiermaszu charytatywnego zdał sobie sprawę z tego, że wobec przyjścia Jezusa Chrystusa nie można przejść obojętnie. Święta Bożego Narodzenia wtedy będą udane i szczęśliwe, jeśli dokonamy pewnej zmiany i odmienimy nasze serca na lepsze. W zrozumieniu tej prawdy pomogły jasełka wystawione w „Ósemce” oraz otwarte serca wszystkich darczyńców a w codziennej realizacji tego zadania pomoże Jezus, który przychodzi na świat.

Ks. Marcin Wachowiak