Uczniowie z Horodenki z wizytą w Brzegu

0

Od kilku dni w Brzegu goszczą uczniowie z Horodenki, miasta na Ukrainie, zaprzyjaźnionego z Powiatem Brzeskim. Uczniowie z zagranicy wizytują II Liceum Ogólnokształcące, a tematem przewodnim ich wizyty jest hasło „Symbolika karnawału łączy wiele kultur”.


Do II LO w Brzegu przyjechało z Ukrainy 17 uczniów, 2 opiekunów, nauczyciel matematyki i przedstawiciel starostwa w Horodence. Młodzież rozpoczęła wizytę w Brzegu w poniedziałek (20.01). W programie pobytu gości zza wschodniej granicy nie zabrakło punktów poświęconych integracji, ale też i propozycji turystycznych, czyli np. zwiedzania Brzegu, Wrocławia, czy Opola. Uczniowie na czas wizyty w Brzegu zamieszkali u polskich rodzin, tj. w domach swoich kolegów z II LO.

Głównym założeniem wymiany jest integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej, przełamywanie barier i stereotypów, uczenie tolerancji, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowych, budowanie osobistych kontaktów oraz zapoznanie z historią regionu.

Jest to już szósta tego typu wymiana w naszym powiecie. Nasza szkoła z dyrektorem na czele, dostąpiła zaszczytu możliwości przyjęcia znakomitej młodzież z Horodenki. Współpraca między powiatem brzeskim a Horodenką trwa już wiele lat. Uczniowie z tego miasta uczestniczyli już w wymianach w naszych szkołach – w ZSB i ZSZ na „Słowiańskiej”, a w tym roku to my mamy tę możliwość i zaszczyt ich gościć. Jest to już drugi projekt, w którym biorę udział. Poprzednio pracowałam w ZSB i tam przygotowałam projekt, co zaowocowało doświadczeniem, które mogę wykorzystać tutaj. – opowiada o wymianie Iwona Strona-Muszczyńska, koordynator projektu i nauczyciel z II LO w Brzegu.

Jestem w Polsce już drugi raz. Bardzo podoba mi się dobra atmosfera wymiany. Zwiedzaliśmy już brzeski zamek, w którym mieści się Muzeum Piastów Śląskich, które zrobiło na mnie duże wrażenie. Bardzo lubię polską kulturę, oprócz tego interesuje mnie też historia – powiedziała Victoria, uczennica z Horodenki.

Planujemy wyjść na spacer całą naszą grupą i gośćmi z Ukrainy, natomiast w domu oglądamy wspólnie filmy. Jestem bardzo zaskoczona, bo oni bardzo dużo rozumieją z naszego języka, z którym radzą sobie znacznie lepiej niż z angielskim. To, co mi się podoba, to możliwość poznania odmiennej kultury. Nasi nowi koledzy są bardzo przyjaźni. Gościom spodobało się zwiedzanie starego miasta, które jest bardzo piękne. Wszyscy robili wiele zdjęć, zwłaszcza zwiedzając zamek i kościół św. Mikołaja – mówiła Julia z II klasy o profilu matematyczno-fizycznym w II LO w Brzegu.

Wymiana zakończy się w niedzielę (26.01), kiedy to uczniowie z Horodenki wyjadą z Brzegu do swoich domów na Ukrainie.