Jubileuszowe XXV Mistrzostwa Dwóch Pokoleń w PSP nr 8

0

25 lat minęło jak jeden dzień… mogą zaśpiewać organizatorzy XXV Mistrzostw Dwóch Pokoleń. Parafrazując słowa znanej piosenki z serialu „Czterdziestolatek”, można uświadomić sobie, że to już ćwierć wieku minęło odkąd mury Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 stały się areną corocznych zmagań uczniów oraz ich babć i dziadków.


„Doskonała miłość czasem nie przychodzi,
aż do pojawienia się pierwszego wnuka”

Jak przystało na jubileusz dwudziestopięciolecia, była to wyjątkowa edycja tych mistrzostw. Do rywalizacji w dziesięciu konkurencjach zgłosiły się w tym roku aż 43 pary, które 23 stycznia o godzinie 12:00 dzielnie walczyły o laur zwycięstwa. Organizatorzy postarali się, aby wszystkie konkurencje, w których przyszło wystąpić zawodnikom, gwarantowały dobrą zabawę. Jednak zanim zawodnicy przystąpili do rywalizacji, należało dopełnić formalności. Tegoroczne jubileuszowe srebrne Mistrzostwa Dwóch Pokoleń otworzył Burmistrz Brzegu Pan Jerzy Wrębiak wraz z Dyrektor Szkoły Panią Lucyną Bończak, którzy witając zawodników, podkreślali szczególne znaczenie więzi między wnukami a dziadkami, słusznie zauważając, że pielęgnowanie tradycji wielopokoleniowych uczy szacunku i miłości wobec mądrości ludzi w wieku dojrzałym, pokazuje jak można spędzać w sposób aktywny i wesoły czas w długie popołudnia i wieczory. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Pan Dariusz Socha – Radny Rady Miejskiej, Pan Jacek Toporowski – inicjator Mistrzostw Dwóch Pokoleń sprzed 25 lat, Kierownik Warsztatów Zajęciowych – Pani Magdalena Kłoda, Dyrektor Miejskiego Żłobka „Tęczowy Świat” – Pani Emilia Świtoń, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Aleksandra Głowik oraz Pani Kazimiera Kwiecińska, 91 – letnia, najstarsza babcia na uroczystości. Pani Magdalena Kłoda podkreśliła, że od 25 lat ten jeden szczególny dzień wiele znaczy dla całej społeczności szkolnej, jest unikatowy i niepowtarzalny w swojej formule. Pan Jacek Toporowski podzielił się refleksjami sprzed 25 lat oraz atmosferą pierwszych potyczek. Podkreślił zapał i wytrwałość organizacji oraz podziękował panu Zbyszkowi Marciniakowi za kontynuowanie idei i pielęgnowanie takich uroczystości szkolnych, które mają niezwykle ważną wartość rodzinną i społeczną.

 

Po oficjalnej części zawodnicy przystąpili do konkurencji. Aby uzyskać jak najlepszy wynik, trzeba było wykazać się precyzją, zręcznością, szybkością oraz współpracą. Zawodnicy m.in.: wieszali „pranie”, łowili „ryby”, budowali studnię z drewnianych patyczków, układali węża z klocków, przebijali balony, wcielili się nawet w rolę Kopciuszka. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta i aby poznać zwycięzcę, należało poczekać do samego końca. Choć każdy bardzo się starał, to puchar mogła otrzymać tylko jedna drużyna. Zwycięzcami XXV Mistrzostw Dwóch Pokoleń zostali w tym roku: pani Krystyna Śleboda z wnuczką Nikolą Andruchów – uczennicą klasy 1a PSP nr 8 w Brzegu. Jednak tego dnia nikt nie opuścił murów Ósemki z pustymi rękoma. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal oraz pamiątkowy dyplom i mógł także poczuć się zwycięzcą. Pani Magdalena Kłoda ofiarowała dodatkowo każdemu uczestnikowi drobny upominek ze słodkością. Na koniec organizatorzy przygotowali dla wszystkich niespodziankę w postaci ogromnego tortu. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

Pomysł, który na świat przyszedł 25 lat temu – aby dziadkowie wraz ze swoimi wnukami wspólnie rywalizowali w tak zwariowany sposób – okazał się strzałem w dziesiątkę. Chęć zintegrowania dwóch rożnych pokoleń poprzez zabawę, współpracę i zdrową rywalizację w ciągu kolejnych lat przerodził się w piękną, trwającą do dziś tradycję – tradycję, która mamy nadzieję przetrwa kolejne 25 lat albo i dłużej.

 

W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania naszej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe oraz panu Januszowi Kręcichwostowi i Panu Zbigniewowi Dubielowi za serce i zaangażowanie w rokrocznym wsparciu rzeczowym a wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zabawie i życzymy dużo zdrówka, energii i poczucia humoru. Do zobaczenia za rok!

 

Marta Okopska