W 100. rocznicę powstań śląskich. Wystawa pn. „Opolski Szlak Powstań”

0
fot. materiały prasowe II LO

W 100. rocznicę II powstania śląskiego (1920 r.) wystawa pn. „Opolski Szlak Powstań” gościła w II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu oraz w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu. Wystawę udostępnili Autorzy i inicjatorzy ekspozycji tj. Stowarzyszenie „Biało-Czerwone Opole”, Stowarzyszenie Sympatyków „Jedna Odra”.


Intencją autorów wystawy jest przypomnienie miejscowości, wydarzeń oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o Polskę, przynależność Śląska do Polski. Wystawa ukazuje miejsca na Śląsku Opolskim, związane z powstańczą historią tego regionu. Szlak powstańczy wiedzie z północy województwa opolskiego w stronę południową i obrazuje przebieg linii frontu podczas III powstania śląskiego w 1921 roku.

Wystawa wyeksponowana w dniach od 20 do 21 stycznia 2020 roku w II LO w Brzegu i od 27 do 31 stycznia w GZS w Skarbimierzu cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Historię Śląska poznali także Goście szkoły przy okazji zorganizowanej uroczystości Dnia Babci i Dnia Dziadka w Skarbimierzu oraz w goszczący II LO w Brzegu uczniowie i nauczyciele z Ukrainy (z Horodenki).

Wystawa powstała dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach programu „Z historią oręża polskiego, tradycją i kulturą w tle”.
Autorom i właścicielom wystawy „Opolski Szlak Powstań” serdecznie dziękujemy za udostępnienie ekspozycji. Więcej o wystawie: http://opolskiszlakpowstan.pl/
https://www.facebook.com/OpolskiSzlakPowstan/

Małgorzata Baranowska