„Polak, Węgier, dwa bratanki…” – początki współpracy szkół z Brzegu i Székesfehérvár

0

31 stycznia 2020 roku gościnne mury Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu przyjęły po raz drugi, ale z całą pewnością nie ostatni, gości ze Szkoły Podstawowej im. Mihálya Vörösmarty w Székesfehérvár (Węgry). Szacowni goście zostali przywitani przez przedstawicieli władz miasta: burmistrza Brzegu – pana Jerzego Wrębiaka, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej – pana Dariusza Sochę i kierownik Biura Oświaty Urzędu Miasta w Brzegu, panią Elżbieta OchmańskaJurkowska, a także przez społeczność brzeskiej Ósemki z panią dyrektor Lucyną Bończak i zastępcą dyrektora panią Iwoną Kiesińską. Głównym celem węgierskiej wizyty w naszym mieście było podpisanie porozumienia o współpracy między dwiema szkołami, której inspiratorem ze strony węgierskiej był jeden z gości – pan Csaba Szili wieloletni dyrektor tej szkoły.


Węgiersko – polskie spotkanie rozpoczęło się od krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli. Uwagę przybyłych bez wątpienia od razu przykuły flagi narodowe Węgier i Polski, a także napis „Isten hozott”, co w języku polskim oznacza „witamy”. Uczestnikom wizyty towarzyszył pan Andrzej Straszewski, który pełnił funkcję tłumacza. Uczennice klas siódmych – Aleksandra Kubiak i Julia Markowska przedstawiły krótki rys historyczny stosunków polsko – węgierskich przeplatany występami artystycznymi. Nasi najmłodsi artyści z klas 2c i 3a zaprezentowali się w tańcu do piosenki Michaela Jacksona, a ich starsze koleżanki z klas siódmych przedstawiły pantomimę „Bajki duńskiej”. Swoje umiejętności teatralne przedstawili również uczniowie z klas 5b i 6c, którzy zaprezentowali się w inscenizacji „Samochody koło środy”. Nie zabrakło również występów muzycznych w wykonaniu naszych uczennic, które śpiewały ubrane w polskie stroje ludowe. Uczniowie klasy 5c zaprezentowali się przybyłym gościom w najbardziej znanym polskim tańcu narodowym – polonezie. Największym zaskoczeniem okazał się jednak występ recytatorski Zofii Wojciechowskiej, która wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Śmierć w kręgu rodziny”, perfekcyjnie przedstawiła w języku węgierskim. Każdy, kto kiedykolwiek słyszał ten język, na pewno wie, że było to z pewnością nie lada wyzwanie dla jedenastolatki. Od wzruszonych do łez węgierskich nauczycieli oraz całej publiczności Zosia otrzymała gromkie brawa. Ostatnim artystycznym punktem programu był taniec flag polskiej i węgierskiej w wykonaniu uczennic klasy 6c. Na zakończenie konferansjerki nawiązały do Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, który obchodzony jest 23 marca od 2007 roku, podkreślając, że oba nasze kraje powinny działać na rzecz wspólnego interesu, jakim jest niezależna i silna Europa Środkowa.

W dalszej części spotkania pan burmistrz Jerzy Wrębiak serdecznie pogratulował dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 – pani Lucynie Bończak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mihálya Vörösmarty w Székesfehérvár – pani Makainé Vida Bernadett nawiązania współpracy i wyraził nadzieję, iż rozpoczęta na poziomie szkół współpraca zaowocuje też niebawem współpracą dwóch miast. Następnie pan Dariusz Socha odczytał w imieniu Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Janusza Wójcika list gratulacyjny skierowany do pani dyrektor Lucyny Bończak i pani dyrektor Makainé Vida Bernadett. Po wymianie drobnych prezentów, goście zostali zaproszenie do zwiedzania murów naszej szkoły. Mogli podziwiać nowy wystrój korytarzy, sal lekcyjnych, a także obserwować, jak wygląda udział polskich uczniów w lekcjach.

Następnie goście wraz z dyrektor Lucyną Bończak i zastępcą dyrektora Iwoną Kiesińską, a także przedstawicielami nauczycieli Ósemki udali się do pokoju nauczycielskiego, gdzie w obecności kierownika Biura Oświaty pani Elżbiety Ochmańskiej –Jurkowskiej został podpisany oficjalny dokument potwierdzający zawiązanie współpracy między dwiema szkołami. W trakcie przygotowanego poczęstunku nauczyciele obu szkół, przy wsparciu tłumacza pana Andrzeja Straszewskiego, wymienili się informacjami dotyczącymi funkcjonowania szkolnictwa w Polsce i na Węgrzech. Szili Casaba w oparciu o prezentację multimedialną omówił obowiązujący system nauczania, warunki zatrudniania, wynagradzania i awansu zawodowego nauczycieli, natomiast dyrektor Mikaina Vida Bernadetta bazę szkoły oraz jej specyfikę nauczania i wychowania.

Po zakończeniu spotkania w szkole, nasi węgierscy goście udali się na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Brzegu. Ogromne wrażenie na węgierskich nauczycielach wywarło Muzeum Piastów Śląskich, z pięknymi wnętrzami i bogatą ekspozycją sztuki Śląskiej z przełomu XV i XVIII w. Kolejnym ciekawym przystankiem okazał się Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym goście zostali przeniesieni do początków osady, poznali historię i tradycje naszego miasta, podziwiając jednocześnie piękne polichromie autorstwa Jana Kubena. Delegacja węgierska miała również okazję zwiedzić budynek Ratusza, Salę Rajców i pospacerować po rynku oraz pięknie oświetlonej ulicy Długiej, by na końcu delektować się pyszną kawą i deserami w brzeskiej „Ambrozji”.

W kolejnym dniu delegacje nauczycieli z obu szkół udały się na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Naszym gościom pokazaliśmy między innymi imponującą Panoramę Racławicką, która wywarła ogromne wrażenie na oglądających. Ksiądz Marcin Wachowiak oprowadził węgierskich nauczycieli  po zabytkowych uliczkach  Ostrowa Tumskiego, gdzie mogliśmy zwiedzić między innymi Katedrę im. Jana Chrzciciela, a z wieży tej budowli podziwiać niesamowitą panoramę Wrocławia. Integracji międzynarodowej i zwiedzaniu wrocławskiego Rynku, o którym opowiadał gościom pan Kordian Zamojski, sprzyjała iście wiosenna pogoda. Całodniowa wycieczka obfitowała w różnorodne wrażenia, wspólną wymianę doświadczeń oraz zdjęcia. Niewątpliwie oczarowani polskim miastem goście z Węgier wrócili do Brzegu, a następnie po pożegnaniu z organizatorami odjechali do Opola, by tym samym zakończyć kilkudniową obecność w Polsce. 

Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu i Szkoły Podstawowej im. Mihálya Vörösmarty w Székesfehérvár są bardzo dumni z zawartej 31 stycznia umowy o współpracy. Obie strony liczą, iż zawiązane porozumienie będzie bardzo owocne i przyniesie ogromne korzyści obu stronom, a przede wszystkim młodzieży, która będzie miała możliwość poznania nowych dla nich kultur, zwyczajów, a także rozwoju swoich umiejętności językowych.

Katarzyna Wolak