Dobry Start – wnioski o wypłatę 300 zł można składać od 1 lipca

0
Dobry Start 300+

Od 1 lipca można składać wnioski o pieniądze z rządowego programu Dobry Start, który jest znany również pod nazwą 300+. Przypominamy jakie są zasady oraz gdzie składać wnioski.

Pieniądze z programu Dobry Start -300 zł – przyznawane są raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

– Zachęcamy wszystkich rodziców, by zanim wyjadą na wakacje z rodzinami, pomyśleli o początku roku szkolnego, że można już od 1 lipca składać wnioski elektroniczne o świadczenie „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną – mówiła na konferencji prasowej wiceminister Barbara Socha.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Rodziny otrzymują świadczenie Dobry Start bez względu na dochód.

Pieniądze z programu Dobry Start nie przysługują na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole.

Program Dobry Start nie obejmuje szkół wyższych – w związku z tym pieniądze nie przysługują rodzicom studentów.

Od 2019 roku wsparcie z programu Dobry Start przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Pieniądze z programu Dobry Start są zwolnione z opodatkowania. To oznacza, że rodzina otrzyma świadczenie w pełnej wysokości.

Dobry Start: Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie Dobry Start można składać od 1 lipca online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie miasta/gminy lub za pośrednictwem poczty.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Dobry Start: Kiedy rodzina otrzyma pieniądze?

Złożenie wniosku pieniądze z programu Dobry Start w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina