INNOWACJA CZYTELNICZA w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5

0

W bieżącym roku szkolnym, na przekór koronawirusowi, który tak bardzo „popsuł” codzienną szkolną rzeczywistość, klasa 3c wraz wychowawcą – Magdaleną Ignasiak realizuje czytelniczy challenge w postaci innowacji „Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”.

Głównym powodem wdrożenia innowacji z zakresu czytelnictwa była nagląca potrzeba umieszczenia książki w centrum uwagi dziecka, tak mocno bombardowanej zdobyczami mobilnych technologii. Ideą realizowanej innowacji jest to, aby czytanie dzieciom książek przez dorosłych i przez same dzieci podniosło poziom ich wypowiedzi, pozwoliło na lepsze rozumienie tekstów i poleceń, poprawiło koncentrację i wydłużyło przedział uwagi, zwiększyło skłonność do refleksji i krytycznego myślenia, wyposażyło w umiejętność rozwiązywania własnych problemów emocjonalnych poprzez analizę problemów bohaterów literackich, poprawiało wzajemne relacje między uczniami, przyczyniało się do powstawania bliskich relacji i więzi emocjonalnych między czytającymi a słuchającymi oraz podniosło rangę książki w życiu uczniów klasy 3c. Innowacja realizowana jest przede wszystkim na gruncie klasowym, ale dzielimy się też swoją pasją do czytania książek z całą społecznością szkolną.

Jedną z akcji czytelniczych o zasięgu ogólnoszkolnym, zainicjowaną przez klasę 3c, było zorganizowanie Tygodnia Głośnego Czytania w dniach 19-23 października. Propagatorem corocznych akcji czytelniczych jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Hasłem przewodnim minionego tygodnia były słowa Umberto Eco – „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Od poniedziałku chętni uczniowie naszej klasy wcielali się w ulubionych bohaterów literackich; do szkoły przybyła Pippi Pończoszanka wraz z panem Nilssonem, Lasse z Bullerbyn, Dziewczynka z zapałkami, pan Ambroży Kleks wyposażony w pudełeczko świeżutkich piegów, dwie Nele – małe reporterki uzbrojone w aparaty fotograficzne (jedna z jadowitym skorpionem pod kapeluszem – brrr!), niesforny Mikołajek, kapitan Jack Sparrow – pirat z Karaibów, Merrida Waleczna z nieodłącznym łukiem i Asiunia ze swoimi pamiętnikarskimi zapiskami z czasów wojny. Trzecioklasiści pod czujnym okiem pani bibliotekarki – Anny Nowakowskiej, z zachowaniem reżimów sanitarnych, odwiedzali swoich kolegów i koleżanki z pozostałych klas, prezentowali wzorowo czytane fragmenty ulubionych książek i zachęcali do samodzielnego ich przeczytania. Pani Ania porównała energię i siłę lokomotywy, która ciągnie wagony, do czytania, które rozwija nasze umysły i pobudza do pracy.

3c wie, że nic tak nie działa jak dobry przykład, a więc do dzieła – idźcie w nasze ślady i zgłębiajcie magiczny świat książek; w nich wszystko jest możliwe!
Dobra książka to niekwestionowana konkurencja, pożyteczna alternatywa i profilaktyka uzależnienia od telewizji i komputera.

Zaczytana 3c z wych. Magdaleną Ignasiak