Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność

0


11 listopada to data, którą zna każdy z nas. Tego dnia, 102 lata temu, odzyskaliśmy niepodległość. Z tej okazji cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu każdego roku uroczyście świętuje, biorąc udział w akademii. Tym razem było jednak inaczej…


Wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami przenieśli się na chwilę do początków XX wieku. Specjalnie na tę okazję pani Barbara Przybysz przygotowała piękną prezentację. Tło historyczne, symbole Polski Niepodległej czy okoliczności powstania hymnu państwowego to tylko niektóre fakty, z jakimi nas zapoznano. Poznaliśmy sylwetki ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego czy Ignacego Daszyńskiego. Dowiedzieliśmy się, jak wielką rolę odegrali oni w wyzwoleniu naszego kraju i jak dużo im zawdzięczamy.

10 listopada wzięliśmy również udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godz. 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym włączyliśmy się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.

Każdego dnia pamiętajmy słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze (…) niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Adriana Puzyniak