Staropolskie tradycje i kolędowanie

0

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Brzegu tradycja jasełek, przedstawień zimowych na stałe już zapisała się w kalendarzu przedszkolnym. Obecny rok jest wyjątkowy ze względu na zaistniałą sytuację z covid, rodzice nie mogą uczestniczyć na żywo w przedstawieniach co nie oznacza, że Panie nauczycielki z poszczególnych grup wiekowych zrezygnowały z owych prezentacji dla rodziców jak i przyjaciół przedszkola, wszystko odbywało się online.


Każde z przedszkolaków miało do odegrania swoją rolę zgodnie z wyrażoną ochotą oraz predyspozycjami indywidualnymi, jak i brało udział w prezentacjach swojej grupy. Panie dbają zawsze o to aby co roku przedstawienia miały inną oprawę muzyczną jak i scenariusz. W ich treść wplatane są własne pomysły nauczycielek jak i tradycyjne formy inscenizacji. Ożywieniem są śpiewane kolędy, pastorałki, tańce, zgodne z formułą przedstawienia.

W tym roku najstarsza grupa V Kubusie pochyliła się nad staropolską tradycją kolędowania nawiązując do dziedzictwa kulturowego, spontanicznego kiedyś chodzenia do domów i składania życzeń noworocznych gospodarzom. Dzieci wcieliły się w role Turonia , Gwiazdora, diablika ,aniołów, niedźwiedzia kolędników, bociana polskiego, które to postaci, symbolizują dobro, zdrowie, życzliwość, płodność, czy siłę witalną. Wśród kolęd znalazły swoje miejsce najstarsze pochodzące aż z 1870 roku. Przedstawienia jasełkowe wplatają się i czasem w otaczającą rzeczywistość, dostosowują się do aktualnych wydarzeń, choćby w obecnej sytuacji jaką mamy w związku z covid.

Tak też w życzeniach świątecznych, w których i dzieci mają swoje marzenia, potrzeby, łącząc stare tradycje z współczesnością, Zosia G.
wspólnie z grupą zaprezentowała wiersz „Covidowi powiemy do widzenia” autorstwa nauczycielki grupy. Zgodnie z tradycją przy blasku świec, lampionów dzieci śpiewały wspólnie kolędy przy akompaniamencie uzdolnionej Hani M. która zagrała na instrumencie ukulele, przygotowanej wcześniej w domu pod kierunkiem swojego dziadka.

Należałoby nadmienić iż grupa IV Tygryski pod kierunkiem nauczycielki Pani Izabeli Szarek przypomniała również o tradycji podłaźniczki, czyli ściętego czubka świerka lub sosny, wiszącej ozdoby bożonarodzeniowej, która kiedyś zawieszana była pod sufitem („u pochwały” ).Dzieci pięknie udekorowały podłaźniczkę naturalnymi orzechami ,szyszkami, własnoręcznie przygotowanymi ozdobami z bibuły i słomy. Ozdoba ta ma swoją bogatą symbolikę. Nawiązuje do rajskiego drzewa poznania dobra i zła. Podłaźniczka miała zapewniać domownikom wszelkie błogosławieństwo, zdrowie, zgodę i dostatek, miała także chronić domowników przed wszelkimi nieszczęściami. Dzieci miały również okazje do poznania słodkiej potrawy wigilijnej makówki, której tradycja spożywania znana jest nie tylko na śląsku opolskim. Pomimo przedświątecznych wzmożonych zajęć w przedszkolu, jest to czas radości ,czas w którym to dzieci chętnie podejmują prace plastyczne o tematyce świątecznej, śpiewają piosenki zimowe, kolędy, jak i jest to czas na przygotowywania dla bliskich niespodzianki w formie interpretatorskiej w tym roku online jak i symbolicznych upominków.

„Covidowi powiemy do widzenia”
Nakryty sianem i białym obrusem
Stół wigilijny czeka
Usiądzie przy nim mama, tata
I ktoś przyjedzie z daleka
Biały opłatek weźmiemy do ręki
Zabrzmią w domu pięknej kolędy dźwięki
Po staropolsku składając życzenia
Covidowi powiemy do widzenia
Niech z Herodem on się brata
Tam swoje dziury niech wirus łata!
Przy świętej wieczerzy
Gdzie Mesjasz co w żłobie leży
Ominą nas mroki zła
I nadejdzie Świętej Nocy chwila ta
By Nowy Rok nam spełnił wszystkie marzenia
By szczęścia i zdrowia nie zabrakło nikomu
My takiego Polsko chcemy domu
By mama i tata weszli do przedszkola
Po moją siostrę i małego brata
A bocian polski
Nad błękitnym niebem
Niech sobie lata

Wesołych Świat Bożego Narodzenia
Oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021
Życzą Pracownicy Przedszkola Publicznego Nr 1 w BrzeguTekst: Małgorzata Kulińska
Foto: Tomasz Kania
Nauczycielki PP NR 1