Tydzień z prawem w Zespole Szkół Budowlanych

0
Reklama

Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi), to stara łacińska paremia, w myśl której nie można powoływać się na nieznajomość prawa w ochronie przed odpowiedzialnością prawną. W myśl tej paremii, w Zespole Szkół Budowlanych odbył się tydzień z prawem.

Pierwsze lekcje online, na żywo, wprost z Ministerstwa prowadziła 8 marca Paulina Janik (czynny sędzia, Główny Specjalista Wydziału Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, doktorantka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy I TL, I TBS i II LP. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia dla postępowania karnego, zasady odpowiedzialności karnej i formy postępowania.

Lekcja pozwoliła zrozumieć podstawowe pojęcia prawne dzięki codziennym przykładom i konkretnym argumentom, które bardzo zainteresowały młodzież.
We wtorek (9.03), o odpowiedzialności nieletnich w świetle obowiązującego prawa mówiła aspirant Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Na spotkaniach omówione zostały m.in. konsekwencje prawne za łamanie prawa z uwzględnieniem wieku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Prawo obecne jest wszędzie. Im wcześniej zaczniemy je rozumieć, tym lepiej dla nas, byśmy w sytuacji, gdy zostaniemy np. oszukani, czy pobici, nie mówili: „skąd ja to mogłem wiedzieć”.

  • „Musimy mieć świadomość, że dzieci i młodzież w swoich negatywnych działaniach nie są bezkarni” – mówiła aspirant Magdalena Bielecka.
    W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły branżowej oraz klas drugich technikum. ( I BA, I BB, I BC, II BBP, 2 BBG, 2 BAG, 2 BAP oraz II LSG i II RSP).

    Na zakończenie tygodnia uczniowie klas 3 i 4 technikum wzięli udział w programie edukacyjnym „Lekcje z Temidą”, którego dysponentem jest Ministerstwa Sprawiedliwości.

    Zainteresowanie młodzieży kwestiami prawnymi oraz zwiększenie ich świadomości prawnej, to główny cel spotkania, które prowadziła Daria Michałowska. Skąd czerpać wiedzę o prawie, gdzie szukać pomocy prawnej, w szczególności kiedy padnie się ofiarą przestępstwa, ale także prawa i obowiązki konsumentów, to główne tematy omawiane w klasach technikum.
  • „Przez cały tydzień młodzież prowadziła gorącą dyskusję. Padały pytania. To jest duża wartość, że młodzi ludzie sami poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczących naszych praw, obowiązków” – tłumaczy pedagog szkolna i dodaje: – „Jesteśmy przekonani, że zajęcia uświadomiły uczniom, że przepisy i regulacje w życiu społecznym są bardzo ważne, a w sytuacjach problematycznych nie możemy tłumaczyć się nieznajomością prawa”.

Wszystkie spotkania wpisały się w program wychowawczo – profilaktyczny szkoły.

Reklama