Pierwsza klasa dwujęzyczna w Brzegu

0

We współczesnym świecie znajomość języków obcych ma niejednokrotnie kluczowe znaczenie na rynku pracy i od wielu lat należy do kwalifikacji pożądanych u pracownika. Dodatkowo te wymagania często dotyczą znajomości terminologii, pojęć z zakresu danej dziedziny wiedzy. Aby zaspokoić te rosnące oczekiwania wobec młodych ludzi, nowoczesne szkoły nie tylko realizują naukę języków obcych w zwiększonym wymiarze godzin, ale także wprowadzają oddziały dwujęzyczne, kładąc nacisk na naukę konkretnych przedmiotów na bazie języka ojczystego i obcego.


Od września 2021 taki oddział powstanie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Nauczanie dwujęzyczne w II LO będzie ukierunkowane na pogłębianie wiedzy uczniów z geografii, stosunków międzynarodowych tak, aby rozwijali swoje kompetencje na bazie fachowego słownictwa z języka angielskiego. Uczniowie tej klasy będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na wydziale filologii angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Dwujęzyczne nauczanie konkretnych przedmiotów to przede wszystkim poszerzanie horyzontów edukacyjnych młodzieży. Poznawszy specjalistyczne słownictwo, uczniowie będą mogli korzystać z publikacji naukowych oraz artykułów na stronach internetowych w języku obcym dotyczących określonej dziedziny wiedzy.


Należy także pamiętać, że ważnym aspektem nauczania dwujęzycznego w nowoczesnej szkole jest przygotowanie uczniów do zdawania matury międzynarodowej, a co za tym idzie większa szansa zdobycia miejsca na wymarzonym wydziale wybranej uczelni krajowej bądź zagranicznej. Młody człowiek dzięki temu będzie miał większe możliwości działania na rynku pracy.

źródło: II LO w Brzegu