Uroczyste Pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej w PSP nr 5 w Brzegu

0

Książka to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel każdego dziecka bo przecież to ona nas uczy, wzrusza i pociesza. Jest z nami w chwilach radości i smutku i nigdy nas nie zawiedzie. Zaczarowana kraina książek, baśni, bajek, fascynujących przygód i marzeń to oczywiście szkolna biblioteka.

W dniach 7 oraz 9 czerwca 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej. Z uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz obowiązujące obostrzenia, pasowanie odbyło się w dwóch turach, odrębnie dla klasy 1a i klasy 1b. Bohaterami uroczystości 7 czerwca byli uczniowie klasy 1b, natomiast 9 czerwca pasowani zostali uczniowie klasy 1a.
Krótki program artystyczny przygotowali uczniowie kl. 3c pod kierunkiem Pani Magdaleny Ignasiak. Wiele radości, uśmiechu i emocji wzbudziły piękne stroje i bajkowe przebrania: Czerwony Kapturek, Wilk który połknął babcię, Kopciuszek, Kot w Butach, Pinokio, Pan Maluśkiewicz oraz Pan Hilary.
Starsi uczniowie wcielili się w rolę ekspertów i zapytali młodszych kolegów o znajomość różnych baśni, bajek oraz wierszy. Przeprowadzili także egzamin ze znajomości zasad korzystania z biblioteki i poszanowania książek. Młodsi uczniowie świetnie radzili sobie z każdym, nawet najtrudniejszym pytaniem i wykazywali się dużą pomysłowością. Po zdaniu egzaminu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie na ręce Pani Dyrektor Beaty Kulbaki oraz zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na uroczystości obecna była także Pani Wicedyrektor Ewa Niemczyk oraz Panie: Jolanta Wąsik, Mariola Wojciechowska – Chwastowska oraz Ewelina Żuk.
Pierwszoklasiści na zakończenie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki oraz upominek w postaci wyprawki czytelniczej pt.: „Pierwsze abecadło” oraz broszury dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” wydanych przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
Życzymy wszystkim dzieciom, żeby polubiły i pokochały książki na całe życie !
Anna Nowakowska