Sukces literacki w szkole nr 8

0
fot. Szkoła

Czas pandemii i zdalnego nauczania okazał się trudny i nieprzewidywalny dla niemal każdego ucznia, nauczyciela i rodzica. Jesteśmy świadomi wyzwania, przed jakim wszyscy zostaliśmy postawieni. Był to sprawdzian dojrzałości, wytrwałości i samodyscypliny dla niejednego z nas. I trzeba przyznać, że wielu zdało go na medal.Część uczniów wykorzystało ten czas na rozwój swoich, często skrywanych talentów. Tak było z Agnieszką Porcenaluk, uczennicą klasy 8b, która pod okiem polonistki i wychowawczyni – Weroniki Tworowskiej – rozwijała swoje talenty literackie.

1 listopada 2020 roku ruszył Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Inspirowane kartami z Gry DIXIT „W krainie wyobraźni” organizowany przez Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi oraz Wydawnictwo Rebel. Zadanie uczestników polegało na napisaniu opowiadania do jednej z pięciu zaproponowanych kart z kreatywnej i rozwijającej wyobraźnię gry „Dixit”. W Ósemce wielu uczniów przystąpiło do tej literackiej rywalizacji. Powstały niesamowite, pełne pasji i zaangażowania opowiadania. Karty pozwoliły na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni i zachęcały do dokonywania nieoczywistych i ciekawych wyborów. Już na etapie szkolnym trudno było wyłonić najlepszych pisarzy.

31 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu. Na liście 20 laureatów znalazła się wspomniana już Agnieszka Porcenaluk i jej opowiadanie pt. „Obraz życia”. Agnieszka rywalizowała z 478 uczniami z całej Polski! Jej opowiadanie zostało docenione za pomysł, kunszt literacki oraz przekaz, który powinien dotrzeć do wszystkich młodych ludzi. Bez względu na trudności, które nas spotykają na drodze, ograniczone szanse i możliwości – każdy sam rysuje obraz swojego życia. Trzeba tylko chwycić pędzel w rękę i postawić jedną kreskę. Tak właśnie zaczyna się nasza przygoda życia – wystarczy tylko w siebie uwierzyć i pozwolić marzeniom na spełnienie….

Do szkoły dotarła już nagroda – gra „Dixit” oraz obietnica, że niedługo będziemy mieli w rękach zbiór opowiadań, w którym znajdzie się nazwisko naszej uczennicy. Nie możemy się już doczekać i mamy nadzieję, że książka będzie dostępna w sprzedaży!
Warto wspomnieć o wszystkich zdolnych uczniach naszej szkoły, którzy wzięli udział w licznych konkursach recytatorskich i literackich. Było ich ponad 20! Wśród nich znaleźli się laureaci innego ogólnopolskiego konkursu literackiego „Okno”. Drugie miejsce w tym konkursie uzyskała Kinga Świtoń z klasy 6b i jej opowiadanie „Wrażliwiec”. Opiekunem Kingi była pani Monika Słupska. Wyróżnienie specjalne w tym konkursie otrzymała też Aleksandra Kubiak z klasy 8b z opowiadaniem „Schody”. Opiekunem Oli była pani Weronika Tworowska.

Gratulujemy wspaniałych wyników i przede wszystkim odwagi w realizacji swoich marzeń i pasji. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania strony internetowej naszej szkoły: www. e-osemka.pl oraz profilu na Facebooku. Prezentujemy tam wszystkie niezwykłe prace naszych uczniów.

Weronika Tworowska