„Trójka” w Hiszpanii! Projekt „Brzeg w wielkim świecie”

0
fot. PSP nr 3

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w ubiegłym roku szkolnym otrzymała środki na realizację programu „Brzeg w wielkim świecie” w ramach Ponadnarodowej mobilności uczniów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Z powodu pandemii wyjazd do Wielkiej Brytanii nie doszedł do skutku, jednak kiedy pojawiła się szansa na realizację programu, zrealizowaliśmy nasze marzenia i pojechaliśmy z wizytą projektową do Hiszpanii, gdyż wizyta w Londonderry z powodu Brexitu nie była już możliwa.


Po błyskawicznym przygotowaniu z ogromną wiarą w powodzenie przedsięwzięcia, 7 czerwca z lotniska we Wrocławiu wyruszyliśmy do Malagi. Dwudziestu dziewięciu uczniów i czterech opiekunów z naszej szkoły przez osiem dni brało udział w zajęciach w hiszpańskiej szkole: poznawaliśmy się, braliśmy udział w projektach i prezentacjach, wspólnie gotowaliśmy czy tworzyliśmy prace plastyczne na wzór Picassa. Zwiedziliśmy Malagę, jej muzea- w tym dom, w którym urodził się Pablo Picasso, piękne miasteczka Nerja i Frigiliana i kąpaliśmy się w Morzu Śródziemnym.

Dla naszych hiszpańskich przyjaciół przygotowaliśmy „Dzień polski”- prezentacje o naszym kraju, zwyczajach, kulturze i naszym mieście. Zaprosiliśmy naszych nowych przyjaciół i ich opiekunów do wspólnego poloneza i nauczyliśmy tańczyć belgijkę. Nie sposób opisać wszystkich wrażeń, jakie nam towarzyszyły, bywaliśmy zmęczeni, ale zawsze zadowoleni, gdyż wiedzieliśmy i doświadczaliśmy tego, że bierzemy udział w czymś wyjątkowym, przekroczyliśmy jakąś granicę, świat stoi dla nas otworem, a my jesteśmy częścią wspólnoty.


Jolanta Mozolewska