Wakacje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w 2021 roku

0
fot. TPD

Rok 2021 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Brzegu zorganizowało w okresie wakacji cztery turnusy kolonijne nad morzem bałtyckim dla 200 dzieci i młodzieży, w tym: 3 turnusy w Jarosławcu oraz jeden turnus w Dziwnówku.. Miejsca zapełniły się już w miesiącach od lutego do kwietnia. Szkoda, ze nie udało nam się zadowolić wszystkich dzieci, które ubiegały się o wyjazd nad morze na kolonie.

Nie dziwiliśmy się zainteresowaniu rodziców i samych dzieci albowiem okres przesiadywania w domach podczas pandemii znudził się do granic wytrzymałości. Ponadto rodzice mogli zapłacić za pobyt dziecka na kolonii Bonem Turystycznym. Nie ulegało wątpliwości, że dzieci wymagały regeneracji po tak długiej przerwie aktywności dziecka na skutek pobytu w domu przez pandemię. U niektórych dzieci spadła kondycja fizyczna. Dzieci przytyły oraz wytraciły kontakty mające wpływ na socjalizację dzieci dorastających. Jak się okazało na koloniach dzieci bardzo pragnęły być w grupach rówieśniczych i nawiązywać kontakty bezpośrednie z rówieśnikami. Właśnie pobyt na kolonii dał taką pierwszą szansę ponownej integracji.

Wyszliśmy z założenia, że naszym dzieciom, po prawie rocznej kwarantannie „uwięzienia” w domach i zdalnym nauczaniu, należy się obowiązkowo wyzwolenie i odnowa sił psychofizycznych. Poprawa kondycji fizycznej i wyjścia z depresyjnych okresów. Wiedzieliśmy, że musi nastąpić odnowa życia społecznego, ponowne pobudzanie do empatii w grupach rówieśniczych, wznowiona integracja dzieci poprzez zabawy sportowe, rekreacyjne, turystyczne, kulturalne, w tym zdrowa rywalizacja dająca dzieciom satysfakcję i odnowienie wcześniejszych relacji. Pobyt na kolonii, w tym kąpiel plażowanie, obcowanie z przyrodą oraz aktywny udział w realizacji bogatych programów kolonijnych będzie doskonałym sposobem na odreagowanie organizmów dzieci i ich uleczenie ze stagnacji, apatii i innych ograniczeń, jakie zostały wywołane w minionym okresie pandemii. U dzieci nastąpiła poprawa poczucia własnej wartości, jak również poprawiona samoocena do adekwatnej.. Tak więc spełniły się nasze oczekiwania jako organizatorów oraz marzenia dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

Kadra oddana sprawie i zobowiązana przez OP TPD założeniami programowymi mocno pracowała nad poprawą kondycji fizycznej dzieci każdego dnia poprzez min.: organizację gimnastyki porannej, zabaw i gier zespołowych wymagających adekwatnego do wieku wysiłku fizycznego na „Orliku”, na plaży, na boisku i w plenerze wśród otaczającej przyrody. Również całodzienne wyjazdy autokarowe na wycieczki krajoznawcze po terenie nadmorskim w ciekawe i atrakcyjne miejsca, pływanie statkiem turystycznym po morzu, wycieczki piesze, w tym obcowanie z przyrodą., korzystanie z Parków Linowych, Basenów i Aquaparków oraz Zwiedzanie ciekawych miejsc ze zwierzętami i z możliwością przyjemnego spędzania czasu oraz wiele innych atrakcji. Na ternie ośrodka organizowane były ogniska z występami małych form scenicznych , konkursami piosenki, w tym karaoke oraz konkursów tańca konkursów plastycznych oraz uczestnictwo w spektaklach zapraszanych na ośrodek profesjonalnych artystów. Nie obyło się bez obrzędów kolonijnych takich jak: Wybory Miss i Mistera, Neptunaliów, czy Ślubów Kolonijnych. Były to przeżycia niezapomniane dla uczestników kolonii, które utkwiły im w pamięci na zawsze.

Aktywność dzieci w organizowanych zajęciach była pozytywnie zaskakująca, co było dla kadry kolonijnej wyzwaniem i mobilizacją do działania. Pracę kadry oceniamy bardzo wysoko. Również dzieci z uznaniem dla poświęcenia kadry wyraża swoje opinie. W imieniu organizatora to jest Zarządu Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Brzegu pragniemy w imieniu własnym i rodziców dzieci podziękować kadrze opiekuńczo – wychowawczej, która podjęła się realizacji naszego przedsięwzięcia w tak trudnym okresie, jak również za ich wysiłek w realizację programów dydaktyczno – wychowawczych, opiekuńczych i na naszych placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży. Są to następujące osoby: na pierwszym i trzecim turnusie Pani Jolanta Mozolewska, kierowniczka turnusu w Jarosławcu – nauczycielka PSP nr 3 w Brzegu, na drugim turnusie Karina Rosińska – nauczycielka PSP nr 3 oraz Pani Genowefa Katarzyna Prorok – kierowniczka turnusu w Dziwnówku. Kadra wykonująca pracę u podstaw, bezpośrednio realizująca programy wypoczynku to: Leszek Listowski – pedagog z PSP nr 8, Marta Hawrylów PSP nr 3, Żabska Danuta – pracownik szpitala w Brzegu, Stefania Ilnicka – czynna nauczycielka, Bednarek Aleksandra – instruktor i animator kultury, Bednarek Barbara – studentka, Agnieszka Stachura – studentka z Lewina Brzeskiego, Żak Marzena – nauczyciel WF z Łosiowa, Żak Mirosław – nauczyciel W-F z Obórek, Przybył Magdalena – nauczycielka z Małujowic oraz Anna Fedorowicz – nauczycielka ze Skarbimierza. Paniom i Panom serdecznie dziękujemy.

Wszystkie dzieci wróciły z kolonii zadowolone i zdrowe. Warunki zakwaterowania i wyżywienia dzieci były na wysokim poziomie. Nasi partnerzy wywiązali się z umów zawartych pomiędzy stronami. Dotyczy to zarówno Ośrodka BARKA w Jarosławcu oraz REZYDENCJA w Dziwnówku. Również przewoźnik ze Strzelina firma MARBUS spełniła nasze oczekiwania. Wszystkim bardzo dziękujemy. Zapraszamy w następnym roku.


Sekretarz OP TPD M.N.