Tropiciele na tropie historii Kopic

0
fot. Organizatorzy

We wtorek, 5 października 2021 roku, uczniowie kółka historycznego z Publicznej Szkoły podstawowej w Kopicach oraz pozostałe osoby z klasy II i III, wybrali się na ognisko połączone z lekcją historii.Kopice to ruiny pięknego pałacu, to wiele innych historycznych już zabudowań, to wspaniała historia właścicieli pałacu -jednym słowem to możliwości tropienia i szukania wielu arcyciekawych historii.

Warto wspomnieć, że kółko ” Tropiciele” to grupa uczniów klasy II-III z naszej szkoły, którzy interesują się dziejami Kopic- miejscowości, w której mieszkają, żyją, uczą się i bawią.

Podczas tej wycieczki odwiedziliśmy pana Stanisława Bojarskiego – człowieka, który z wielką pasją i zamiłowaniem dba i troszczy się o wizerunek Kopic. Poświęca swój czas dla każdego kto chce poznać historię tego miejsca.

Pan Stanisław zaprosił nas do ” sali kominkowej – izby pamięci”, w której ma bardzo dużo zdjęć, książek i innych pamiątek z dawnych czasów. Dom pana Staszka mieści się przy samych ruinach pałacu, jest jego częścią dlatego słuchanie opowieści o czasach jego świetności, a także właścicielach, Joannie i Hansie , była nam jeszcze bliższa. Dzieci z otwartymi buziami słuchały opowieści, podziwiały zebrane artefakty i pamiątki.

Pan Bojarski prowadzi kronikę gości, która ukazuje jak wiele osób z różnych zakątków Polski i nie tylko, odwiedza naszą wieś, zachwycając się pięknem pałacu i okolicznego parku. My również zapisaliśmy się na kartach tej kroniki.

Po tak dużej dawce opowieści i informacji historycznych przyszedł czas na ognisko. Pieczone kiełbaski smakowały wybornie. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

Na koniec serdecznie podziękowaliśmy panu Stanisławowi za cudownie spędzony czas. Przygotowaliśmy na tę okazję laurkę i papierowe serduszka oraz piosenkę.

Beata Lizurej- opiekun kółka ” Tropiciele”