„SZKOŁA PRZYGODĄ ŻYCIA” – uroczystość pasowania na ucznia SP w Olszance

0

Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich to, początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń, przeżyć  i niespodzianek, wszak szkoła jest przygoda życia. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tej fazie  szkolnej nauki pierwszoklasistów jest ich pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.


 

Ubrani na galowo pierwszoklasiści  i ich rodzice, a także zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej  zgromadzili się  16 października w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Uroczystość uświetniła swoją obecnością wójt gminy p. Aneta Rabczewska, radna Gminy Olszanka – p. Anna Liszka, przewodnicząca Rady Rodziców p. Emilia Rudkowska oraz przewodniczący Rady Gminy p. Walenty Oliwa.

Akademię ph. „ SZKOŁA PRZYGODĄ ŻYCIA” rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego SP – Wojtek Woźniak, który  bardzo serdecznie przywitał wszystkich przybyłych, a następnie zaprosił do obejrzenia występu młodych artystów. Z pięknymi wierszami wystąpili uczniowie klasy czwartej: Julia Bryk i Mateusz Markowski.  Po tak barwnym wstępie głos oddano bohaterom dnia – pierwszoklasistom, którzy z niecierpliwością czekali na swój występ.

Kolorowy, roześmiany tłum sześciolatków i siedmiolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Anny Michalak. Część artystyczną prowadził Kamil Kopij.  By zasłużyć na miano ucznia i dostąpić zaszczytu pasowania dzieci musiały udowodnić złej wróżce (w tej roli Kinga Naspińska), iż są mądrymi i niezwykłymi uczniami. Sześciolatkowie i siedmiolatkowie  musieli  wykazać się niezliczonymi umiejętnościami m.in.: polonistycznymi, matematycznymi, muzycznymi oraz wieloma innymi zdolnościami, by zdobyć uznanie w oczach złej wróżki oraz by w ten  niezwykły sposób przywołać dobrą  wróżkę (Darię Sadlej), która za pomocą czarodziejskiej różdżki i zaklęcia WIEDZY mogła przemienić ich  w dzieci – uczniów szkoły PZSP. Jednak, aby to mogło nastąpić, dzieci musiały zdać swój egzamin, polegający m.in.  na przepięknej recytacji wierszy o swojej ojczyźnie, szkole, na wykazaniu się  umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz  ogólną wiedzą o życiu i przyrodzie.  Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech.

Jednak  największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia symbolicznym gęsim piórem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami:  „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”, a pani wicedyrektor Violetta Świder wręczała  „Dyplomy pasowania na ucznia” każdemu sześciolatkowi i  siedmiolatkowi.  Od tamtej chwili już nie byli dziećmi – maluchami, ale prawdziwymi uczniami klas pierwszych.  Po części artystycznej wystąpiła wójt gminy – pani Aneta Rabczewska, która pogratulowała pierwszoklasistom wspaniałego występu, zachęcała do wzmożonej pracy i  nauki. Następnie głos zabrał  pan Walenty Oliwa wraz z panią Anną Liszką, którzy również pogratulowali pierwszoklasistom wspaniale zdanego „egzaminu”. Wszyscy zaproszeni goście obdarowali bohaterów tego dnia – uczniów klasy Ia i Ib słodkościami. Na zakończenie uroczystości wystąpiła p. dyrektor Bożena Lorent  i p. Alicja Kołodziej- przedstawiciel Rady Rodziców pierwszoklasistów z życzeniami i gratulacjami dla najmłodszych.

Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez swoich rodziców kolorowymi i ogromnymi  „rożkami obfitości”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy Ia i Ib. Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy  wcielone do braci uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno  długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych.

 

                                                                                Tekst Joanna Sowierszenko

                                                                                   Foto Wioletta Perkowska

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”22504″ image=”22504″]
[image link=”22505″ image=”22505″]
[image link=”22506″ image=”22506″]
[image link=”22507″ image=”22507″]
[image link=”22508″ image=”22508″]
[/images]