XXXI Plebiscyt SUPER MAMA w brzeskiej Ósemce

0
Reklama
Reklama
Reklama

Korzenie Dnia Matki sięgają starożytności. Już w starożytnej Grecji obchodzono święto ku czci Rei, matki wszystkich bogów. W Rzymie natomiast, celebrowano Matronalia – święto poświęcone Junonie, bogini kobiet i małżeństwa. Współczesna tradycja Dnia Matki wywodzi się z Ameryki, gdzie w 1908 roku Anna Jarvis zorganizowała pierwsze obchody w Grafton w stanie Wirginia Zachodnia. W Polsce, Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w Krakowie w 1914 roku i od tego czasu święto to zyskało ogromną popularność.

Dzień Matki to czas, kiedy dzieci – zarówno te małe, jak i dorosłe – starają się sprawić, by ich mamy czuły się wyjątkowe. Najpopularniejsze formy wyrażania miłości to wręczanie kwiatów, kartek z życzeniami, a także przygotowywanie niespodzianek i upominków. Wielu z nas decyduje się na organizowanie rodzinnych spotkań, obiadów czy kolacji, aby spędzić ten dzień w gronie najbliższych. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób decyduje się na wyrażenie swojej miłości i wdzięczności za pomocą technologii. Dzięki mediom społecznościowym, możemy dzielić się zdjęciami, filmikami oraz wspomnieniami związanymi z naszymi mamami.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

W obrzędowość brzeskiej Ósemki wpisał się już na stałe inny sposób okazywania wdzięczności i miłości swoim mamom. Jest nim oczywiście Plebiscyt Super Mama organizowany w naszej szkole przez pana Jacka Toporowskiego od 1994 roku. W tym roku przed uczniami postawione zostało dość trudne zadanie. Należało bowiem przedstawić swoją mamę z perspektywy jej życiowych wyborów. Okazało się jednak, że dla chcącego, nic trudnego, a uczniom Ósemki na pewno nie można odmówić chęci do działania. Po obradach komisji konkursowej zdecydowano, że w tytuł SUPER MAMA 2024 otrzyma pani Katarzyna Wolak, mama ucznia klasy 3a – Kuby. Zwycięska praca była pięknym dialogiem mamy z synem na temat życiowych wyborów, często bardzo trudnych, wymagających od nas wielu poświęceń, ale często prowadzących nas do rzeczy w życiu najważniejszych. Poniżej fragment zwycięskiej rozmowy:

„- Oj tam, to, co mamy ubrane wcale nie jest ważne. Są inne sprawy, które są dużo bardziej skomplikowane. Jak wtedy podjąć decyzję?

– Powiem Ci szczerze, że dla mnie najważniejsze jest to, żeby ufać sobie i swojemu przeczuciu, temu, co wydaje się nam w danej chwili lepsze dla nas i dla naszych najbliższych. Prawie 20 lat temu musiałam podjąć decyzję o przeniesieniu się z mojej rodzinnej miejscowości do Brzegu, zostawiłam tam wszystko, swoją rodzinę, kochaną siostrę, przyjaciół, miasto, które było mi bliskie. Zdecydowałam się po długich rozterkach na przeniesienie się do Brzegu, aby zamieszkać z Twoim tatą. Dziś mieszkam już tylko z Tobą, ale wiem, że przeprowadzka tu była najlepszą decyzją. Gdybym podjęła inną i została w swojej rodzinnej miejscowości, najpewniej nie miałabym Ciebie, a jesteś dla mnie najważniejszy na świecie. Nie wyobrażam sobie, jak mogłoby wyglądać moje życie bez Ciebie.”

Tytuł Vice SUPER MAMA 2024 otrzymała pani Katarzyna Lewandowska, mama uczennicy klasy 1b. Obydwie mamy otrzymały okolicznościowy dyplom, statuetkę z patronką szkolnego plebiscytu włoską lekarką Św. Joanną Berettą Molli, która poświęciła własne życie, by ocalić życie dziecka oraz historyczną publikację dokumentującą wszystkie Super Mamy z okresu 1994-2024.

Tegoroczna odsłona Plebiscytu SUPER MAMA po raz kolejny uświadomiła nam wszystkim, że Dzień Matki to nie tylko czas na wręczanie prezentów, ale przede wszystkim moment refleksji nad rolą, jaką nasze mamy pełnią w naszym życiu. To one kształtują nasze wartości, wspierają nas w trudnych chwilach i są naszymi największymi powiernikami. W codziennym zabieganiu, często zapominamy o tym, jak ważne są te drobne gesty i słowa, które potrafią sprawić, że nasze mamy poczują się docenione.

Dzień Matki to wyjątkowy czas, który każdy z nas powinien celebrować z pełnym zaangażowaniem i miłością. To doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i wyrazić naszą wdzięczność za wszystko, co nasze mamy dla nas robią. Niech ten dzień będzie pełen radości, uśmiechów i pięknych chwil spędzonych razem. Pamiętajmy, że nasze mamy zasługują na uznanie i miłość każdego dnia, a nie tylko od święta. Dzień Matki jest jednak doskonałym pretekstem, by uczynić ten gest szczególnie wyjątkowym.

                                                                                                                                 KW

Reklama
Reklama
Reklama