Opowiem Wam bajkę … [galeria zdjęć]

0

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu nastał bajkowy czas. W dniu 25.11.2014r. w progach szkoły zawitały księżniczki, elfy, piraci i czarodzieje. Zza ula wyglądał leniwy miś Kubuś Puchatek, a miotełką ochoczo wywijał Kopciuszek. Pan Kleks także zerkał spod swoich wielkich okularów.   Tak, tak… To wszystko odbyło się naprawdę!  Dzień Postaci z Bajek to już kolejna edycja akcji propagującej czytelnictwo. W tym roku wzbogacona o nowe wydarzenia. Swe siły organizacyjne połączyły biblioteka oraz świetlica szkolna pod wodzą Anny Pączek, Iwony Wojciechowskiej i Ewy Szarej.


 

Uczniowie klas młodszych mogli wysłuchać bajek i baśni czytanych przez wyjątkowe osoby. Do czytania zaprosiliśmy dyrektor szkoły Lucynę Bończak, sekretarz szkoły Beatę Ożóg oraz Małgorzatę Oleszko, która prowadzi nasz szkolny sklepik. W szkole stawiamy na łączenie w działaniu różnych pokoleń, więc pomocą świetnie służyły uczennice klas gimnazjalnych (2A, 2B PG nr 4), którym należą się ciepłe podziękowania.

Spotkania z książką odbyły się w pięknej oprawie. W każdym gabinecie uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali swoje bajkowe kąciki – zgodnie z czytanym utworem. Pomysły były niesamowite, a kreatywność i pomysłowość zasługują na uznanie i podziw. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy ul i skosztować miodu. Wykonywali także rozmaite zadania: przebierali ziarna, układali budowle z klocków, przyklejali piegi, dmuchali balony… Wszyscy uwijali się energicznie, a co najważniejsze z uśmiechem na twarzy. Każda klasa wykonała także bajkowe plakaty, które zdobią parter szkoły. Kontynuacją działań w ramach tej akcji  był Szkolny Kiermasz Książki.

Ważną częścią tego dnia był uroczysty moment „Pasowania na czytelnika klas 1”, którego dokonała dyrektor szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem. Pierwszoklasiści stali się zatem pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Otrzymali słodkie upominki i zakładki. Zadanie dostali także rodzice naszych pierwszaków, gdyż dbamy o rozwój kultury czytelniczej naszych podopiecznych nie tylko w szkole, ale i w środowisku domowym. Co roku kierujemy zatem do rodziców „List bibliotekarza”, w którym zachęcamy do codziennego czytania dzieciom, wzbogacania domowej biblioteczki. Idąc za słowami poety Jose Marti, że „Dom bez książek jest jak plaża bez słońca” wierzymy, iż podążymy wraz z rodzicami właściwą drogą w kształtowaniu postaw czytelniczych.

Dzień Postaci z Bajek obfitował w wiele wrażeń i ciekawych wydarzeń. Uczniowie miło spędzili czas, dostrzegli obok siebie książkę – bajkę, baśń, komiks, opowiadanie… drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to w przyszłości, bo „…gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o Tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra…”. I te właśnie słowa Henryka Sienkiewicza pozostawiam pod rozwagę miłym odbiorcom niniejszego artykułu.

                                                                                              Anna Pączek