A w Brzezinie kolorowo i wesoło, czyli o zabawie karnawałowej w Publicznym Przedszkolu

0

Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych,  szalonych  zimowych balów i  zabaw. To czas świętowania, zabawy i wielkiego ucztowania. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami. Ta tradycja wywodzi się z religii rzymsko – katolickiej. W tym okresie dozwolone jest świętowanie oraz spożywanie dań, które zaraz po Karnawale, czyli w okresie Wielkiego Postu są zakazane.


W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli, jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci. Najmłodsi już  od grudnia niecierpliwie czekają na moment rozpoczęcia balu, gdyż stwarza on jedną z nielicznych okazji, gdy ze zwykłego przedszkolaka mogą na cały dzień przeobrazić się  w wymarzoną postać ze świata baśni, snu czy też ulubionej książki. W tym dniu marzenia się spełniają. Taki bal przebierańców jest atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza najmłodszym  wielu pozytywnych  przeżyć, szczerej  radości i ogromnego zadowolenia.

Bal w Publicznym Przedszkolu w Brzezinie, jak co roku, odbył się w wesołej atmosferze, wypełnionej uśmiechami dzieci. W poniedziałek 9 lutego   już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój, sala została przepięknie przybrana, a  przedszkolaki pojawiały się w swoich karnawałowych strojach, przygotowanych wspólnie z rodzicami. Po śniadaniu wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal, który poprowadził niezastąpiony wodzirej- pan Paweł Birecki, instruktor Grodkowskiego Domu Kultury, znany dzieciom jako  DJ PAMPERS. Został on przywitany z wielkim entuzjazmem przez grono fantastycznych postaci, wyrwanych z tysiąca bajek, czyli naszych przesympatycznych przedszkolaków, którzy na chwil kilka stali się w tym dniu  kimś zupełnie innym.  Dzieci bawiły się znakomicie przy dźwiękach największych przebojów ostatnich lat, takich jak: „Jesteś szalona”, „Bałkanica”, „Słowanie”, „Gagnam Style”, „Ale Ale Aleksandra”, „Waka Waka”.

Dzieci były mile zaskoczone tym, że ich wychowawczyni p. Małgorzata Chromik również wspaniale się przebrała i dotrzymywała im kroku, a nawet wiodła prym podczas karnawałowych pląsów. Zabawa była wspaniała. Młodzi uczestnicy balu brali udział w przeróżnych zabawach zespołowych w „Detektywa”, „Muzyczne krzesełka”, czy „Misie-przytulanki”. Pilnie uczyli się ruchów w rytm „Makareny” i jakże popularnych ‚Kaczuszek”. Szczery uśmiech widniał na twarzy każdego przedszkolaka, a śmiechu było co niemiara. W przerwie tanecznego szaleństwa, wszystkie księżniczki, królowe, wróżki, motylki, aniołki, kotek ,piraci odpoczywali i delektowali się przekąskami,  o które zadbały mamy z Rady Rodziców. Na koniec prowadzący przygotował dla uczestników balu niespodziankę, na specjalne życzenie każdego uczestnika zabawy,  wykonał z balonów przepiękne zwierzęta: kotki, pieski, rybki, ptaszki, itp.  Dzieci były zachwycone wybranymi przez siebie balonowymi zwierzakami. Sądząc po minach i zmęczeniu dzieci, zabawa była udana, a wspomnienia na długo zostaną w pamięci. Szkoda, że następny bal dopiero za rok…

Tekst: Joanna Sowierszenko
Foto: Joanna Łukawska