„Zdrowie to najcenniejszy dar życia”

0

„Zdrowie to najcenniejszy dar życia”- tym hasłem w Gminnym Przedszkolu w Skarbimierzu Osiedle rozpoczęliśmy realizację programu pt. ”Dziecko idzie do szkoły”. W związku z tym gościliśmy w naszym przedszkolu ratownika medycznego oraz fizjoterapeutę.


 

Pani ratownik przybyła do nas z Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe; resuscytacji, opatrywania ran. Poznały numer alarmowy 112 oraz pogotowia ratunkowego, jak również dowiedziały się jak należy rozmawiać przez telefon z dyspozytorką pogotowia. Pani ratownik nauczyła dzieci bezpiecznych pozycji złożeniowych ciała poszkodowanego. Na zakończenie spotkania dzieci zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń, oparzeń i zakrztuszeń.

Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. W naszym przedszkolu gościliśmy również panią fizjoterapeutkę z Ośrodka Rehabilitacji w Brzegu. Zadaniem fizjoterapeuty jest poprawianie sprawności ruchowej jak również powstrzymywanie postępujących zmian w organizmie. Pani fizjoterapeutka w bardzo prosty i przystępny sposób przedstawiła dzieciom schemat prawidłem budowy ciała. Zachęcała dzieci do prostych ćwiczeń i zabaw ruchowych usprawniających prawidłowy rozwój ruchowy dziecka.

Pani pokazała przedszkolakom jaka powinna być prawidłowa postawa dziecka siedzącego na krzesełku przy stole oraz zwróciła uwagę na prawidłowe noszenie plecaka. Cykl spotkań z naszymi gośćmi ułatwi przedszkolakom utrwalić zdobytą widzę z pierwszej pomocy medycznej oraz chronić zdrowie własne i innych.

Krystyna Derecka