SZKOLNA TRADYCJA- STEFEK-2015

0

O teatrze każdy człowiek coś tam wie, całe życie jest teatrem, może nie?”


W dniach 13 i 14 maja 2015r. w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi już po raz kolejny odbył się Szkolny Festiwal Teatrów Klasowych „STEFEK 2015”.

Historia STEFKA sięga lat 90-tych, to już tradycja w naszej szkole – tymi słowami rozpoczęła swoje przemówienie dyrektor szkoły– Lucyna Bończak, którym otworzyła tegoroczny festiwal. W pierwszym dniu festiwalu z-ca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski skierował ciepłe słowa do młodych aktorów, zwracając uwagę na ich odwagę, swobodę i radość wchodzenia w różne role oraz zabawę słowem, gestem, śpiewem i tańcem. Życzył dzieciom wspaniałej zabawy, a nauczycielom radości z sukcesów wychowanków. W drugim dniu festiwalu występy podziwiali: wiceprezes ZNP pani Nadzieja Nawrocka, przewodnicząca Solidarności Nauczycielskiej pani Alina Chęcińska oraz nasz kolega Ryszard Milewski.

Podczas dwudniowego przeglądu, jury w składzie: Joanna Koronkiewicz-Bilowicka, Łukasz Oskar Michalak oraz Elżbieta Dudkowiak miało możliwość zobaczyć szeroką gamę propozycji przygotowanych przez nauczycieli i uczniów klas 1-3 PSP nr 8. Każda z klas przedstawiła przygotowany przez siebie spektakl. Celem przeglądu jest nie tylko uzmysłowienie uczniom pracy, jaką wykonuje aktor, reżyser, czy scenarzysta podczas przygotowania i wystawienia sztuki. To także umożliwienie młodym ludziom przeżywania własnych emocji, obcowania ze sztuką, pokonywania barier i tremy towarzyszącej podczas występów na scenie. Bardzo istotnym faktem jest także ogromna współpraca rodziców ze szkołą, którzy są bardzo zaangażowani w organizację STEFKA. Niewątpliwie także rozumieją przesłanie, jakie towarzyszy nauczycielom podczas pracy przy festiwalu – że szkoła to nie tylko książki, zeszyty i testy. To także wspólna praca, zabawa i zaangażowanie.

Tegoroczny przegląd trwał dwa dni. Podczas końcowego przemówienia przewodnicząca jury powiedziała: To wspaniała i piękna tradycja. Ogromna praca dzieci, nauczycieli i rodziców. Słowo, ruch, piosenka, kostiumy – zachwycały w każdym spektaklu. Każdy ze spektakli zawierał mądre przesłanie. Stąd decyzja jury, iż podczas tegorocznych „Klakierów 2015” nie dwa, jak było wcześniej uzgodnione, ale cztery spektakle zostaną wystawione na deskach Brzeskiego Centrum Kultury. Wyróżnione spektakle to: „Nie ma tego złego” w reżyserii pani Katarzyny Kęśminowicz (kl .1 c), „Świnki trzy” w reżyserii pani Anety Barcewicz oraz pana Zbigniewa Marciniaka (kl.3a) , „Ananasy z drugiej klasy” w reżyserii pani Iwony Pasternak oraz „Sen Hani” (kl.1a) w reżyserii pani Barbary Bąkowskiej i pani Beaty Kosztowniak, który zdobył Grand Prix festiwalu. Oprócz czołowych miejsc jury przyznało miejsca za najlepszą rolę żeńską i męską – te zaszczytne tytuły przyznano Julii Machnik oraz Maciejowi Palaczowi z kl.2a, a także nagrody w postaci dyplomów za najlepszą scenografię oraz najlepszą reżyserię.

Tegoroczny Stefek już za nami, nagrody rozdane, kurtyna opadła. Gratulujemy zwycięzcom, pamiętając o tym, iż każdy spektakl był wspaniały, a najważniejszą nagrodą była wspólna praca, wspólna zabawa, humor i wspólne zaangażowanie zespołów w organizację każdego ze spektakli. Przed nami wakacje, a po nich kolejny rok szkolny, a wraz z nim kolejny STEFEK, którego już oczekują nauczyciele oraz młodzi aktorzy.

Dorota Wojciechowska