PASOWANIE NA GIMNAZJALISTÓW

0

W czwartek, 26 listopada o godzinie 17:00 w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na gimnazjalistów. Uroczystość poprowadzili przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Norbert Madura i Natalia Matkowska. Uczniowie przybyli oczywiście z wychowawczyniami – paniami Urszulą Szczucką, Małgorzatą Węgrzynowską, Ewą Stromich-Lenkiewicz oraz Anitą Zielińską.


Po przywitaniu wychowawców oraz pani wicedyrektor Ireny Wojciechowskiej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po czym prowadzący opowiedzieli o dawnych obrzędach słowiańskich, które stały się motywem przewodnim czwartkowej uroczystości. Uczniowie wszystkich czterech klas pierwszych zaprezentowali przygotowane dla siebie uprzednio starosłowiańskie imiona wraz z ich pierwotnym znaczeniami oraz płaskorzeźby, przedstawiające dłonie członków klas. W ten sposób nawiązano do tradycji wypiekania bochnów chleba. Następnie przyszła pora na przedstawienie własnoręcznie przygotowanych kompozycji diduchów, czyli w tradycji starosłowiańskiej ściętych w czasie żniw ostatnich snopków żyta, które były uważane za święte. Kolejnym punktem programu była prezentacja wymyślnych i niespotykanych fryzur. Zrobione zostały na wzór tradycyjnych rozplecin, czyli dawnego obrzędu obchodzonego przed ślubem. Polegał on na przystrajaniu włosów panny młodej gałązkami i kwiatami przez druhny. Ostatnim zadaniem, jakie musieli wykonać nasi świeżo upieczeni gimnazjaliści, było odśpiewanie wcześniej przygotowanych pieśni, sławiących swoje klasy. Hymny były naprawdę zabawne i pomysłowe.

Na zakończenie głos zabrała pani wicedyrektor Irena Wojciechowska, która życzyła dzieciom dużo dobrych ocen i zapału do nauki. Bez wątpienia pasowanie na długo zostanie w pamięci uczestników zabawy, z pewnością pomoże zadomowić się w naszej szkole uczniom klas pierwszych, przywołując miłe wspomnienia.

Julia Litra, Jacek Wszoła
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska