Czytajmy dzieciom!

0

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.


W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego też w miesiącu marcu i kwietniu w naszej grupie 4 – latków w Przedszkolu Publicznym Nr 3, rozpoczęliśmy cykl spotkań:  „Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę”, który miał na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że chętni rodzice przychodzili do naszego przedszkola i czytali dzieciom. Czytane utwory: bajki, baśnie, opowiadania – były wybrane przez przedszkolaki. Zostały przyniesione z domu, albo pochodziły z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej .

Swoje możliwości narratorskie zaprezentowały mamusie: Mai, Klaudii M., Igi. Odwiedzili nas także goście z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi – Pani Ania z uczennicami – byłymi wychowankami naszego przedszkola. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawych opowiadań, bajek z których najbardziej spodobała nam się o „Królu Lwie”. Poznaliśmy wiersze znanych autorów. Dużo radości wzbudził tekst Tuwima „Okulary” i niezapomniana „Lokomotywa”. Na zakończenie spotkania nasi goście przygotowali dla nas niespodziankę. Każdy  wykonał swoją zakładkę do książki i zabrał ją do domu. W podziękowaniu za przybycie i mile spędzony czas zaśpiewaliśmy gościom wiosenną piosenkę i wręczyliśmy własnoręcznie wykonaną książeczkę.

Jak zauważył Umberto Eco „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Dlatego warto wrócić do starych, dobrych sposobów spędzania wolnego czasu. Warto czytać dziecku codziennie!!!

Nauczycielka PP Nr 3, A. Grzegorzewska