Jak skutecznie rozwijać talenty

0
Reklama

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiają przed sobą nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu, jest wspieranie utalentowanej młodzieży. Rozwijanie talentów sportowych musi iść w parze także z realizacją różnorodnych pasji. Rok szkolny 2015/2016 przyniósł uczniom naszej szkoły wiele sukcesów w dziedzinie przedmiotów humanistycznych.


„Nie wszyscy mamy te same zdolności, ale wszyscy winniśmy mieć te same możliwości, aby swe zdolności rozwijać.”
J. F. Kennedy

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów gimnazjum uzyskał uczeń klasy IIIC – Jacek Wszoła. Dzięki temu był on zwolniony z egzaminu z języka polskiego i otrzymał wynik 100%. Na co dzień Jacek interesuje się literaturą kryminalną, nie tylko będąc jej zagorzałym czytelnikiem, ale i twórcą. Choć zamierza kiedyś wydać swoje powieści, to nie wiąże z nimi przyszłości. Zamierza uczyć się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów gimnazjum uzyskała także inna uczennica klasy IIIc – Julia Litra. Jak przyznaje, udział w finale był dla niej bardziej stresującym wydarzeniem niż egzaminy gimnazjalne . Po gimnazjum dalej chce rozwijać swoje polonistyczne pasje i zamierza kontynuować naukę w liceum na kierunku humanistycznym. W wolnych chwilach Julia lubi czytać książki, biegać, jeździć na rolkach i uprawiać jogę. Tytuł finalistki wyżej wymienionego konkursu przypadł także najmłodszej w grupie Natalii Marciniak – uczennicy klasy IIc. Natalka będzie więc jeszcze mieć szanse, by w przyszłym roku powalczyć o najwyższe laury. Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie to podopieczni nauczycielki języka polskiego-pani Doroty Wyrzykowskiej, która nie kryje zadowolenia z ich osiągnięć. Jak podkreśla, uczestnicy konkursu języka polskiego to uczniowie o wielkiej ciekawości poznawczej, osoby umiejące myśleć twórczo i nieschematycznie. Na etapie wojewódzkim konkursu trzeba było popisać się umiejętnością tworzenia ciekawych i oryginalnych dłuższych wypowiedzi pisemnych, z uwzględnieniem reguł językowo-stylistycznych, ortograficzno-interpunkcyjnych, ze świadomością intencji i troską o klarowność wywodu. Uczniowie musieli wykazać się mądrością sądów, umiejętnością pogłębionej refleksji, świetną znajomością gramatyki polskiej oraz teorii literatury. Analizowali teksty kultury z uwzględnieniem cech charakterystycznych dla różnych rodzajów sztuki. W drodze do finału musieli przeczytać ponad 80 pozycji lekturowych, obejmujących teksty od starożytności po współczesność. Ich osiągnięcia są żywym dowodem na to, że świetnie wywiązali się z powierzonych im zadań.

II miejscem w finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim może pochwalić się Julia Mazurkiewicz, uczennica klasy VIb i podopieczna nauczycielki języka polskiego – pani Ireny Syrico. Julia w drodze po srebrne laury świetnie poradziła sobie z przygotowanym przez Studenckie Koło Onomastów UO testem poprawnościowym, dyktandem oraz przemówieniem, wygłoszonym na wcześniej wybrany temat. 8 kwietnia uczennica otrzymała nagrody rzeczową i książkową z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty – pana Michała Sieka.
Naszym laureatom i finalistom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Justyna Kopytko, Dominika Capar
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska

Reklama