Jak skutecznie rozwijać talenty

0

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiają przed sobą nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu, jest wspieranie utalentowanej młodzieży. Rozwijanie talentów sportowych musi iść w parze także z realizacją różnorodnych pasji. Rok szkolny 2015/2016 przyniósł uczniom naszej szkoły wiele sukcesów w dziedzinie przedmiotów humanistycznych.


„Nie wszyscy mamy te same zdolności, ale wszyscy winniśmy mieć te same możliwości, aby swe zdolności rozwijać.”
J. F. Kennedy

Tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów gimnazjum uzyskał uczeń klasy IIIC – Jacek Wszoła. Dzięki temu był on zwolniony z egzaminu z języka polskiego i otrzymał wynik 100%. Na co dzień Jacek interesuje się literaturą kryminalną, nie tylko będąc jej zagorzałym czytelnikiem, ale i twórcą. Choć zamierza kiedyś wydać swoje powieści, to nie wiąże z nimi przyszłości. Zamierza uczyć się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów gimnazjum uzyskała także inna uczennica klasy IIIc – Julia Litra. Jak przyznaje, udział w finale był dla niej bardziej stresującym wydarzeniem niż egzaminy gimnazjalne . Po gimnazjum dalej chce rozwijać swoje polonistyczne pasje i zamierza kontynuować naukę w liceum na kierunku humanistycznym. W wolnych chwilach Julia lubi czytać książki, biegać, jeździć na rolkach i uprawiać jogę. Tytuł finalistki wyżej wymienionego konkursu przypadł także najmłodszej w grupie Natalii Marciniak – uczennicy klasy IIc. Natalka będzie więc jeszcze mieć szanse, by w przyszłym roku powalczyć o najwyższe laury. Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie to podopieczni nauczycielki języka polskiego-pani Doroty Wyrzykowskiej, która nie kryje zadowolenia z ich osiągnięć. Jak podkreśla, uczestnicy konkursu języka polskiego to uczniowie o wielkiej ciekawości poznawczej, osoby umiejące myśleć twórczo i nieschematycznie. Na etapie wojewódzkim konkursu trzeba było popisać się umiejętnością tworzenia ciekawych i oryginalnych dłuższych wypowiedzi pisemnych, z uwzględnieniem reguł językowo-stylistycznych, ortograficzno-interpunkcyjnych, ze świadomością intencji i troską o klarowność wywodu. Uczniowie musieli wykazać się mądrością sądów, umiejętnością pogłębionej refleksji, świetną znajomością gramatyki polskiej oraz teorii literatury. Analizowali teksty kultury z uwzględnieniem cech charakterystycznych dla różnych rodzajów sztuki. W drodze do finału musieli przeczytać ponad 80 pozycji lekturowych, obejmujących teksty od starożytności po współczesność. Ich osiągnięcia są żywym dowodem na to, że świetnie wywiązali się z powierzonych im zadań.

II miejscem w finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim może pochwalić się Julia Mazurkiewicz, uczennica klasy VIb i podopieczna nauczycielki języka polskiego – pani Ireny Syrico. Julia w drodze po srebrne laury świetnie poradziła sobie z przygotowanym przez Studenckie Koło Onomastów UO testem poprawnościowym, dyktandem oraz przemówieniem, wygłoszonym na wcześniej wybrany temat. 8 kwietnia uczennica otrzymała nagrody rzeczową i książkową z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty – pana Michała Sieka.
Naszym laureatom i finalistom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Justyna Kopytko, Dominika Capar
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska