Szkolny festiwal teatrów klasowych-2016 w „ósemce”

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Początek maja w naszej szkole to od wielu już lat bardzo aktywny okres, zarówno dla nauczycieli jak i uczniów klas 1-3. Związane jest to nieodzownie z odbywającym się corocznie Szkolnym Festiwalem Teatrów Klasowych – STEFEK, który w „Ósemce” organizowany jest od lat 90-tych.


Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą.” Novalis

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Całe „zamieszanie” rozpoczyna się już w marcu, kiedy to każdy nauczyciel porusza niebo i ziemię, aby scenariusz, który układa przypadł do gustu małym aktorom – bo który z aktorów zagra rolę, która nie byłaby dla niego stworzona? Kiedy scenariusz jest już gotowy, a role rozdane rozpoczynają się gorączkowe przygotowania – ćwiczymy tekst, gesty, mimikę – zgodnie z pracą prawdziwych aktorów; klasy powoli zamieniają się w garderoby, w których przybywa strojów, rekwizytów oraz dekoracji niezbędnych do zagrania danej sztuki. Jest to bardzo ważny moment przygotowujący do Stefka, ponieważ ukazuje dzieciom poszczególne etapy, które prowadzą do powstania sztuki teatralnej. Staje się to swego rodzaju żywą lekcją, w której osobiście uczestniczą. Celem festiwalu jest nie tylko uświadomienie uczniom pracy, jaką wykonuje aktor, reżyser, czy scenarzysta podczas przygotowania i wystawienia sztuki. To także umożliwienie młodym ludziom przeżywania własnych emocji, obcowania ze sztuką, pokonywania barier i tremy towarzyszącej podczas występów na scenie. Bardzo istotnym faktem jest także ogromna współpraca rodziców ze szkołą, którzy są bardzo zaangażowani w organizację STEFKA. Niewątpliwie także rozumieją przesłanie, jakie towarzyszy nauczycielom podczas pracy przy festiwalu – że szkoła to nie tylko książki, zeszyty i testy. To także wspólna praca, zabawa i zaangażowanie.

Tegoroczny Stefek odbywał się w naszej szkole 18 i 19 maja. W tym roku pieczę nad prawidłowym przebiegiem festiwalu objęli nauczyciele kształcenia zintegrowanego – Karolina Dubis i Zbigniew Marciniak, który w organizacji Stefka posiada już wieloletnie doświadczenie. Przez dwa dni klasy 1 -3 wystawiały swoje przedstawienia, którym bacznie przyglądało się jury w składzie: P. Dorota Herman – przewodnicząca, P. Elżbieta Dudkowiak, oraz P. Teresa Medyńska – Aporowicz oraz uczniowie aktualnie niewystępujący, z zapartym tchem śledząc losy bohaterów, w których wcielali się ich koledzy z innych klas. Po dwóch dniach festiwalu i oglądnięciu ośmiu przedstawień jury udało się na długie i bardzo burzliwe narady. Emocje małych aktorów sięgały zenitu. Po zakończeniu narady wszystkie klasy 1-3 zebrały się przed sceną, aby usłyszeć tak długo oczekiwany werdykt. Na uwagę zasługuje fakt, iż Przewodnicząca jury nie kryła podziwu i zachwytu wszystkimi wystawionymi sztukami: ich poziomem artystycznym, mądrym przesłaniem, perfekcjonizmem strojów, scenografii i reżyserii, zaangażowaniem nie tylko nauczycieli, ale także uczniów i rodziców, a przede wszystkim doskonałą zabawą i pozytywnym emocjom, jakie przez te dwa dni towarzyszyły wszystkim – tym dużym i tym małym – uczestnikom Stefka. Każda z klas została nagrodzona dyplomem za dostrzeżoną przez jury wyjątkowość danego spektaklu, a nauczyciel za scenariusz i reżyserię.

Grand Prix Szkolnego Festiwalu Teatrów Klasowych Stefek 2016 zdobyła klasa 2b integracyjna z przedstawieniem „Kapturkowy zawrót głowy”, scenariusz i reżyseria – p. Dorota Wojciechowska i p. Karolina Dubis. Zaraz za nimi, na podium, znalazła się klasa 2c z przedstawieniem „Tuwimowo” ( I miejsce), scenariusz i reżyseria – p. Katarzyna Kęśminowicz; klasa 3b z przedstawieniem „Kara” (II miejsce), scenariusz i reżyseria – p. Iwona Pasternak oraz na III miejscu klasa 1a integracyjna i 1b z przedstawieniami „ Niesforna klasa” , scenariusz i reżyseria – p. Anna Górecka i p. Zbigniew Marciniak oraz „Królewny i ziarnko grochu” , scenariusz i reżyseria – p. Aneta Barcewicz. Ponadto jury wyłoniło małe aktorki i małych aktorów przejawiających talent sceniczny: klasa 1a – Lena Baran, Adam Chojnowski, klasa 1b – Emilia Feruś, Karol Miller, klasa 1c – Nikola Adasik, klasa 2a – Nina Jakuszewska , Julia Cichno, klasa 2b – Nela Salak, Jakub Struzik, Maciej Kostrzewa, klasa 2c – Karolina Micuła, Klaudia Ożóg, Hanna Dorociak, Miłosz Bryda, klasa 3a – Julia Machnik, klasa 3b – Oliwia Kopecka, Pola Łobodziec.

1A

1B

1C

2A

Tegoroczny Stefek już za nami, nagrody rozdane, kurtyna opadła. Gratulujemy zwycięzcom, pamiętając o tym, iż każdy spektakl był wspaniały, a najważniejszą nagrodą była wspólna praca, wspólna zabawa, humor i wspólne zaangażowanie zespołów w organizację każdego ze spektakli oraz wyróżnienie w postaci prezentacji na deskach BCK w ramach KLAKIERÓW-2016.

Dorota Wojciechowska

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA