„Europo, nie możesz żyć bez Boga”

0

Pod tym hasłem 20 grudnia 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu odbyły się jasełka połączone ze świątecznym kiermaszem.

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku, uczniowie naszej szkoły pod bacznym okiem Pani Anny Dąbrowskiej przygotowali jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu. Oglądając przedstawienie, czuło się nastrój świąt Bożego Narodzenia. Aktorzy wcielili się w postaci Józefa, Maryi i aniołów. W scenie drugiej pokłon Małemu Jezusowi złożyli przedstawiciele państw Unii Europejskiej, którzy opowiedzieli o tradycjach i zwyczajach panujących w ich krajach. Można było dowiedzieć się, co znajduje się na świątecznych stołach w tych krajach oraz jak wyglądają przygotowania do świąt. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Innowacyjny sposób przekazu treści spowodował, że każdy mógł chociaż na chwilę „dotknąć" magii świąt.
Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo spodobała się publiczności: zaproszonym gościom, nauczycielom, rodzicom i społeczności szkolnej. Wywarła duże wrażenie i poruszenie – nawet do łez. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Po przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Majewska, która podziękowała wykonawcom, złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia i zaprosiła do wzięcia udziału w kiermaszu. Fundusze uzyskane z kiermaszu w całości przeznaczone zostaną na szczytny cel, bowiem nasza szkoła bierze udział w akcji „Adopcja na odległość”, której celem jest pomoc potrzebującym dzieciom z Kenii zagrożonym głodem i analfabetyzmem. Chcemy pokazać, że ich los nie jest nam obojętny – „ Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Beata Rudyk