Pasowanie na czytelnika w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 „Kosze pełne wierszy”

0

W dniu 3 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. 

W uroczystości wzięli udział uczniowie z klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami panią Alicją Medyńską i panią Magdaleną Dychus, oraz zaproszeni goście – pani dyrektor Beata Kulbaka i pani wicedyrektor Ewa Niemczyk. To nie przypadek, że w scenerii pełnej koszy z książkami pojawiły się kosze z kwiatami i wystawa portretów znanych pisarzy oraz ich książki. Bowiem tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. To właśnie dzięki ich twórczości świat książek jest coraz bogatszy i towarzyszy wszystkim od najmłodszych lat. To książki potrafią nas doskonale rozbawić, ale i uczą poznawać fascynujący świat, w którym żyjemy. Świat nauki i przyrody, świat ludzi i zwierząt, świat historii prawdziwych i świat fantazji- baśniowy świat dla najmłodszych.
 W części artystycznej w wykonaniu starszych kolegów z klas IV, V, VI (przyjaciół biblioteki) najmłodsi usłyszeli utwory znanych autorów między innymi: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow. Dużo radości sprawił również dzieciom pomocnik z bibliotecznej półki- pacynka „Miś Uszatek”. Wspólnie z panią z biblioteki prowadził uroczystość i pasował na czytelnika wyjątkową książką, której moc wiedzy przechodziła na czytelnika wraz z błyskiem zaczarowanej różdżki.
 Zaraz potem dzieci po raz pierwszy mogły wypożyczyć książki. W prezencie otrzymały kolorowe zakładki do książek. Od tego dnia są już prawdziwymi czytelnikami. Zostały zaproszone do poznania niezwykłego świata książek i zachęcone do wspólnego czytania wraz z rodzicami. W czytaniu bowiem nikt nie wyznacza żadnych granic, a wspólne czytanie bardzo pomaga zrozumieć świat najmłodszych i umila rodzinnie spędzany czas. A w bibliotece szkolnej zawsze czekać będą na najmłodszych czytelników ich najwierniejsi przyjaciele – książki.
Barbara Pawelak