Próba pobicia Rekordu GUINNESS’A w im. Bohaterów II Wojny Światowej w Czepielowicach

0

17. października uczniowie Szkoły Podstawowej w Michałowicach oraz najstarsza grupa przedszkolaków z Kościerzyc brała udział w ogólnopolskiej PRÓBIE BICIA REKORDU GUINNESS’A w resuscytacji krążeniowo –oddechowej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest taka umiejętność. Uczniowie szkoły już w poprzednich dwóch latach brali udział w podobnej akcji. Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowy, gdyż nie tylko przypomniała dzieciom, w jaki sposób mogą pomóc osobie potrzebującej, ale także uczniowie przystąpili do próby na skalę światową.


Tego dnia wszyscy uczniowie i przedszkolaki stawili się w sali gimnastycznej szkoły pełni radości, ale przede wszystkim umiejętności ratowniczych i wiary w to, że choć jeszcze są bardzo młodzi, to ich wiedza i praktyczna umiejętność w resuscytacji może komuś pomóc. Każda z klas przygotowany miała również plakat, który dzieci wykonały same,a przypominał on o najważniejszych zasadach resuscytacji.

Zasady przeprowadzenia tego trudnego zadania przypomniała pani doktor Ewa Jarczyńska-Nimsz, a o godzinie 12 przystąpiliśmy do próby pobicia rekordu. Nad poprawnością ćwiczeń na fantomach czuwali nauczyciele, pielęgniarka pani W. Czajka, wykwalifikowani ratownicy ze straży pożarnej – pani K. Ubermann, M. Kukliński i P. Medyński. Na 14 fantomach dzieci ćwiczyły prawidłowe uciśnięcia klatki piersiowej, oddechu i przyznać należy, że robiły to nie tylko z wielkim zaangażowaniem, ale też okazało się, że bardzo poprawnie. Każdy z nich poczuł się wyjątkowo, jak prawdziwy ratownik i można być pewnym, że w chwilach zagrożenia życia uczniowie będą wiedzieć, co należy zrobić w nagłym wypadku.

Próba pobicia rekordu zakończyła się po 35. minutach wielkimi brawami uczniów i wszystkich nadzorujących poprawność przeprowadzonej akcji. Miejmy nadzieję, że tego typu próby staną się elementem stałym w każdej szkole do czego serdecznie wszystkich zachęcamy.

A.H.