Prawa dziecka według Superniani

0

Z okazji ogólnopolskich obchodów Dni Praw Dziecka, których gospodarzem jest w tym roku Brzeg, do Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi zawitała pani Dorota Zawadzka, znana m. in. z serialu „Super Niania”.


Na co dzień nasz gość współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka – panem Markiem Michalakiem. Pani Dorota Zawadzka jest również pedagogiem i nauczycielem akademickim. Podczas wtorkowego spotkania o swojej pracy opowiadała z wielką pasją i zaangażowaniem. Przybliżyła uczniom naszej szkoły tematykę praw dziecka , podkreślając, że dzieci mają takie same prawa jak dorośli. Uczniowie zadawali dużo pytań i mieli sporo wątpliwości ,a Super Niania z zaangażowaniem tłumaczyła im, na czym polega prawo do prywatności i nietykalności. Przy tej okazji zaprezentowała historię Malali Yousafzai – najmłodszej na świecie laureatki pokojowej Nagrody Nobla, która sprzeciwiła się władzom pakistańskim i walczyła o prawo dziewcząt z krajów islamskich do edukacji.

Pani Zawadzka podkreśliła, że warto korzystać z dzieciństwa i rozbudzać swoją ciekawość, która
w późniejszym wieku zanika. Podała przykład małego dziecka, które pyta: „Dlaczego niebo jest niebieskie?” i dorosłego, którego to zjawisko nie zadziwia , więc próbuje wyjaśnić je naukowo. Tymczasem ciekawość jest bardzo ważną cechą rozbudzającą kreatywność.

Wszyscy uczestnicy wyszli ze spotkania z Super Nianią bardzo zadowoleni, nauczeni czegoś nowego, świadomi swoich praw. Było to możliwe dzięki otwartości uczniów i naszego gościa, umożliwiającej nawiązanie bliskiego kontaktu między panią Dorotą Zawadzką a słuchaczami. Dziękujemy za ciekawą inicjatywę i twórcze spotkanie.

Przygotowały:

Natalia Mucha, Oliwia Wachowska,

Natalia Nowicka, Aleksandra Puszczewicz – uczennice kl.IIC gimnazjum