Mikołaj w PSP w Olszance…

0

W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu.


„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci”.

Również do Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance dotarła w grudniowy, mroźny piątek niezwykła osoba, sam Święty Mikołaj z pomocnikami: aniołkami, elfami


i diabełkami (w tej roli uczniowie: Kamil Zalewski, Tomasz Marciniak, Michalina Zalewska, Magdalena Wittke, Roksana Golonka, Kamil Kopij, Daria Sadlej). Przybył ze swoją świtą na wezwanie zawarte w listach napisanych do niego przez dzieci, a także samego Samorządu Uczniowskiego SP. Jakże miło było usłyszeć w trakcie lekcji czarodziejski dzwonek przybysza z Laponii. Mikołaj (w tej roli Kacper Soboń) najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził wraz ze swoim sekretarzem – Kamilem Kopijem, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły. Dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty- paczki ze słodkościami. Następnie odwiedzał kolejno klasy: czwartą, piątą i szóstą, nic się nie ukryło przed czujnym okiem Mikołaja. Święty był oczarowany tak miłym powitaniem i występem dzieci, w nagrodę wszystkim rozdał paczki i podarunki ze słodyczami. Mikołaj również został obdarowany przez dzieci, otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. Jednak w tym dniu to nie był koniec atrakcji. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w Mikołajkowym Konkursie Mikołajkowy Recytatorskim i Wokalno – Instrumentalnym. W Konkursie Recytatorskim startowało 24 uczestników z klas I-III. Uczniowie sami wybierali sobie wiersz i pod okiem rodziców przygotowywali się do występu. Podobnie w konkursie wokalnym i instrumentalnym. Komisja oceniająca miała nie lada orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy recytatorzy bardzo się starali wygłosić i zaprezentować swój wiersz i utwór jak najpiękniej. Ostatecznie jury przyznało:
W konkursie recytatorskim

  • I m. Martyna Kruczek (IIa)

  • II m. Anitka Demków (Ia)

  • III m Paula Lemiszka(IIa)

  • Wyróżnienia: Marcel Kłos (IIIa), Dawid Sadlej (Ia), Zosia Kopij (IIa)

W konkursie wokalnym

  • I m. Alicja Razik

  • II m. Oliwka Rudkowska

  • III m Wiktoria Sewruk

W konkursie instrumentalnym

  • I m. Antosia Kadłubowska – gra na saksofonie

  • II m. Szymon Soboń – gra na flecie

  • III m Marcel Kociołek

Wszyscy w tym dniu otrzymali nagrody. Radości nie było końca. Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają teraz szansę na poprawę.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

Foto Damian Demski