Wycieczka do Muzeum Piastów Śląskich

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

29 listopada klasa 6 b PSP 8 w ramach lekcji języka polskiego udała się na zajęcia do Muzeum Piastów Śląskich. Wyruszyliśmy pod opieką naszej polonistki p. Teresy Medyńskiej – Aporowicz i p. Małgorzaty Łanochy. Celem wycieczki było poznanie historii książki. W muzeum przywitała nas kierownik biblioteki p. Małgorzaty Młynarska i razem z nią poszliśmy do sali myśliwskiej, gdzie odbywały się zajęcia. Sala wyposażona jest w zabytkowe meble, na ścianach wiszą poroża jeleni oraz głowa dzika.


Pani kustosz przygotowała dla nas bardzo ciekawe eksponaty. Niektóre egzemplarze książek można oglądać tylko na wystawach, a my mieliśmy możliwość przyjrzeć się im z bliska. Nie wolno ich dotykać, ale mogliśmy zrobić zdjęcia. Owinięte w japońską bibułę są przechowywane w specjalnych pudełkach. To zapewnia odpowiedną temperaturę i wilgotność, dzięki czemu mogą przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat. Na początku Pani Małgorzata przypomniała nam o rodzajach pisma i materiałach służących do zapisywania: glinianych tabliczkach, papirusie, pergaminie. Mogliśmy obejrzeć gęsie pióro i poczuć pod palcami fakturę czerpanego papieru. Leżące przed nami książki podzielone były na dwie grupy – rękopisy i starodruki. Rękopisy zadziwiły nas pięknym, kaligraficznym pismem i masywnymi, drewnianymi lub skórzanymi oprawami zabezpieczonymi metalowymi klamrami i łańcuchami. Dowiedzieliśmy się, że takie książki pisali skrybowie – najczęściej zakonnicy – nieraz przez całe życie. Była to bardzo żmudna praca, ale efekty imponujące. Dlatego rękopisy miały ogromną wartość i stanowiły łakomy kąsek dla złodziei.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wynalezienie druku przez Jana Gutenberga w 1550 r. otworzyło nowy rozdział w historii książki. Z uwagą oglądaliśmy XV-wieczną Biblię z mapą Jerozolimy, pięknie zdobiony kancjonał oraz podręczniki, z których uczyli się brzescy książęta. Szczególnie zainteresowały nas atlasy – geograficzny i astrologiczny z ruchomymi elementami Nieba. Z zachwytem przyglądaliśmy się ilustracjom i inicjałom zdobionym płatkami złota. Wszystkie te książki drukowane były w brzeskiej drukarni na zlecenie księcia Ludwika I.
Na zakończenie wizyty w zamku pani kustosz pokazała nam dawne przedmioty codziennego użytku: książęcą karafkę, bukłak, spłuczkę do toalety, żelazko z duszą. Współczujemy służącym, którzy prasowali książęce stroje. Mogliśmy wziąć do ręki średniowieczną szpadę z wygrawerowanym tekstem modlitwy – prośbą o szczęśliwy powrót z pola walki. Wycieczka do muzeum przeniosła nas na chwilę w przeszłość. Wzbogaciła naszą wiedzę, szczególnie dotyczącą historii książki. Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w kolejnej lekcji muzealnej.
Uczniowie klasy 6 b

Opiekun – Teresa Medyńska – Aporowicz

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA