Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzegu założyli togi sędziowskie i dowiedzieli się, że…

0

Wydział Prawa i Administracji w Opolu proponuje młodzieży bardzo ciekawe studia i dobre perspektywy na zdobycie zawodu. Przekonali się o tym 16 stycznia 2017 kiedy wraz ze swoimi opiekunami zostali ciepło przyjęci przez grono sympatycznych ludzi Wydziału Prawa: wykładowcę – pana Rafała Wielkiego oraz studentki czwartego i piątego roku. Gospodarze przedstawili wady i zalety kształcenia się w tym kierunku.


Uczniowie klasy II C i III C dowiedzieli się również, że stereotyp mówiący o tym, że studenci prawa nie mają czasu na zabawę i muszą się tylko ciężko uczyć, często mija się z prawdą. Okazało się też, iż przyszli prawnicy odbywają staże i praktyki w znanych kancelariach oraz wyjeżdżają za granicę, by dowiedzieć się, jak wygląda ta praca w innych krajach. Niektórych gimnazjalistów spotkanie skłoniło do przemyśleń o tym, czy w przyszłości będą chcieli studiować prawo.

Spotkanie miało miejsce w jednej z sal Wydziału Prawa i Administracji UO, która wyglądała jak sala rozpraw. Na środku znajdował się duży stół sędziowski, a bezpośrednio przed nim barierka do przesłuchań świadków. Grupa uczniów zasiadła na miejscu dla publiczności i obrońcy. Niektórzy mogli przymierzyć togi sędziowskie i zasiąść za sędziowskim stołem. Nikt jednak nie dał się namówić, by podejść do barierki i wystąpić w roli świadka.

Prowadzącym spotkanie był mgr Rafał Wielki, który przedstawił ciekawostki z kryminalistyki. Na prezentacji multimedialnej można było zobaczyć tajemnice laboratorium kryminalistycznego oraz czym zajmuje się specjalista od kryminalistyki. Musi się on wykazać wiedzą antropologiczną oraz dużymi zdolnościami plastycznymi. Dziś ma do dyspozycji program komputerowy do obróbki grafiki, do niedawna jeszcze, oprócz wrodzonego talentu, musiał wystarczyć mu zwykły ołówek. Na tym spotkaniu gimnazjaliści dowiedzieli się również o śladach, jakie pozostawia przestępca, w jaki sposób się je zabezpiecza i ujawnia za pomocą specjalnego pędzla daktyloskopijnego.

Spotkanie było bardzo ciekawe i kształcące, młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i zdyscyplinowaniem – w końcu nikt nie chce być na bakier z prawem. Niektórzy tylko mieli ochotę wydać jakieś wyroki – muszą się jeszcze dużo nauczyć, aby w swoich osądach być sprawiedliwym i uczciwym.

Wyjazd do Opola nie ograniczył się tylko do Wydziału Prawa. Uczniowie byli również na lodowisku. Tutaj wszyscy świetnie się bawili. Rozwinęli swoje umiejętności oraz aktywnie spędzili czas, jeżdżąc na łyżwach. Całe lodowisko było do ich dyspozycji, więc mieli wiele miejsca na szaleństwa. Były osoby, które dopiero zaczynały swoją przygodę z łyżwiarstwem, ale po niedługim czasie każdy już potrafił utrzymać równowagę na lodzie.

Opracowały: Mariola Mesjasz – organizator wycieczki
oraz Natalia Nowicka – uczennica klasy II C