Młodzi patrioci w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

0

W miniony poniedziałek, 13. marca, uczniowie powiatu brzeskiego oraz miasta Brzeg uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Okazją do tego była odbywająca się w tym dniu w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Brzegu kolejna edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Naszej Wolności”.


W tej swoistej lekcji historii zmagania podjęli najpierw gimnazjaliści a po przerwie pałeczkę przejęli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Bohaterami III już edycji konkursu byli żołnierze zamordowani we wrocławskim więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej a następnie wrzuceni do bezimiennych dołów pobliskiego Cmentarza Osobowickiego. Pamięć o nich miała zostać pogrzebana pod grubą warstwą ziemi. Pozostały bezimienne mogiły…

Wydarzenie objął swym patronatem Starosta Powiatu Brzeskiego – Pan Maciej Stefański, który ufundował wszystkim zwycięzcom nagrody. Gościem specjalnym była córka jednego z bohaterów – Pani Marta Ziębikiewicz. Jej ojciec, Władysław Łukasiuk – dowódca VI Brygady Wileńskiej zginął w niewyjaśnionych okolicznościach a jego ciało nie zostało dotąd odnalezione.
Jak trafnie zauważył jeden z uczniów: „Na to spotkanie umówili nas Żołnierze Wyklęci”. I coś w tym jest. Wszak patron szkoły, znakomity poeta Zbigniew Herbert pisał: „ Musimy zatem wiedzieć, policzyć, dokładnie zawołać po imieniu, opatrzyć na drogę”.

Owocem wielu inicjatyw i współpracy szkoły z instytucjami jest działająca tutaj Jednostka Strzelecka nr 3060 Związku Strzeleckiego OSW „Strzelec” nosząca imię właśnie Żołnierzy Niezłomnych.
Przed rozpoczęciem konkursu podpisane zostało Porozumienie o Współpracy między II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta a brzeskim Zakładem Karnym. Porozumienie to służyć będzie dalszemu kształceniu klas mundurowych w zakresie poznawania pracy tych służb.

Rywalizacja uczniów na konkursie w kategorii szkół gimnazjalnych była dość wyrównana i nie obeszło się bez dogrywki. Najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 2 z ul. Poprzecznej. Na II miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum nr 4 z ul. Lompy, zaś III miejsce przypadło Gimnazjum nr 1.s
Wśród szkół ponadpodstawowych zwycięzcami okazali się reprezentanci ZSZ nr 1 z ul. Słowiańskiej pokonując w dogrywce uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. III miejsce zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Trudną pracę w Jury konkursu podjęli: Pan Eugeniusz Gosiewski (Stowarzyszenie Odra – Niemen), Pan mjr Błażej Lenard ( 1.Brzeski Pułk Saperów), Pan por. Marcin Dorociak (Zakład Karny w Brzegu).

Warto wspomnieć, iż młodzi ludzie rywalizowali o nagrodę główną, którą był w tym roku wakacyjny wyjazd na Wileńszczyznę ufundowany przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen, wieloletniego partnera naszej szkoły.

Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody a ufundowali je: Starostwo Powiatu Brzeskiego, Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia, Nadleśnictwo Brzeg, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brzegu, 1 BPS oraz Biuro Edukacji Publicznej IPN. Fundatorom nagród pragniemy podziękować za liczne dowody troski i wspieranie idei patriotyzmu
W tych ważnych dla nas wydarzeniach udział wzięli zaproszeni Goście a swoją obecnością podnieśli rangę patriotycznego konkursu: Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brzegu ppłk Zbigniew Garboś oraz mjr Krzysztof Zalewski. Towarzyszyli nam Szef Sekcji Wychowawczej 1 Brzeskiego Pułku Saperów mjr Błażej Lenard oraz starszy chorąży sztabowy Tomasz Oleszczuk.

Był z nami wieloletni Przyjaciel II LO Wiceprezes Stowarzyszenia Odra – Niemen Pan Eugeniusz Gosiewski i przedstawiciel OODR w Łosiowie Pani Renata Wojas, która również nosi miano Przyjaciela szkoły.

Dyrektor Zakładu Karnego w Brzegu mjr Zbigniew Guzak oraz por. Marcin Dorociak i por. Krzysztof Kuczek wspierali nas w działaniach rozwijających ideę patriotyzmu.
Naszym miłym Gościom serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnych dla nas wydarzeniach, za okazane wsparcie i wspólne rozwijanie świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych ścieżkach edukacyjnych a nauczycielom tak chętnej do pracy i tak zdolnej młodzieży, jaką mieliśmy zaszczyt gościć w tym roku na naszym konkursie.

Rawita